DAJ CYNK

Play zaatakowany? Mieli w tym wziąć udział Rosjanie

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

Anonymous Sudan zaatakował Play? Podobno razem z rosyjskimi hakerami

Hakerzy z Sudanu i Rosji chwalą się, że przeprowadzili skuteczny atak na operatora sieci Play, co miało skutkować zakłóceniami transmisji danych w fioletowej sieci.

W miniony czwartek, 8 lutego 2024 roku, w serwisie Telegram pojawiła się informacja opublikowana przez Anonymous Sudan, o rzekomym ataku sudańskich oraz rosyjskich hakerów na P4, operatora sieci Play. Za tymi działaniami miała by stać grupa Anonymous Sudan oraz wywodząca się z Rosji grupa Just Evil (dawniej KillNet).

Potwierdzone: Dane sieciowe pokazują serię ciągłych zakłóceń u wiodącego polskiego dostawcy Internetu Play/P4; incydent przypisuje się cyberatakowi hakerów powiązanych z Rosją i grupy hakerskiej Anonymous Sudan, mającej na celu utrudnianie zdalnych napraw sprzętu NATO na Ukrainie.

– informuje komunikat na Telegramie

Potwierdzeniem słów hakerów ma być wykres z serwisu Netblocks.org. Pierwsza fala ataku miała nastąpić w środę wieczorem (7.02.2024), a kolejnego dnia prędkość transmisji danych w sieci Play miała spaść do 0,3 Mb/s i być przerywana.

Atak na Play, Telegram screen

Atak miał charakter ideologiczny. Grupy te atakują państwa NATO stojące po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją. Dodatkowo Anonymous Sudan podkreślają proizraelskie stanowisko polski w konflikcie na Bliskim Wschodzie.

– uważają eksperci z Check Point Research

Co na to Play?

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do biura prasowego Play. Podzielimy się odpowiedzią, gdy tylko ją otrzymamy.

Zobacz: Specjalne kody w Play. Warto z nich skorzystać
Zobacz: Play zapowiada ogromne podwyżki. Nowe ceny od 1 marca

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Anna Rymsza / Telepolis.pl

Źródło tekstu: Anonymous Sudan / Telegram, materiały prasowe