DAJ CYNK

Pilnie wywal to z telefonu. Przemyca rosyjski kod

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Bezpieczeństwo

Pilnie wywal to z telefonu. Przemyca rosyjski kod

Używanie kilkunastu darmowych aplikacji VPN na Androida grozi niebezpieczeństwem. Nie oferują one odpowiednich zabezpieczeń, a czasami zawierają w sobie malware.

VPN (Virtual Private Network) służy przede wszystkim do ochrony naszej prywatności i poprawy kwestii bezpieczeństwa w sieci. Jednak nie wszystkie aplikacje wywiązują się z tego zadania. Część z tych dostępnych na Androida tak naprawdę lepiej się pozbyć.

VPN na Androidzie? Może być niebezpieczny

Najnowszy raport na ten temat opublikował serwis Top10VPN. Wynika z niego, że kilkanaście darmowych aplikacji VPN na Androida daje dostęp do adresów IP użytkowników, a także ich danych WebRTC. Z kolei inne oferują tylko częściowe lub zwyczajnie słabe szyfrowanie danych, a jeszcze inne ujawniają dane HTTP, narażając użytkowników na cyberataki.

W sumie 100 najpopularniejszych aplikacji VPN na Androida zostało pobranych już 2,5 mld razy. Z tego setki ponad 10 proc. nieprawidłowo szyfruje dane, a ponad połowa ma niestabilne tunelowanie. Tylko 20 proc. używa najlepszych i najskuteczniejszych algorytmów szyfrowania, zapewniając użytkownikom odpowiednie bezpieczeństwo.

Szczególnie słabo wypadły aplikacje Tomato VPN, Phone Guardian VPN, Ultimate VPN, Turbo VPN, Power VPN, VPN Monster, uVPN, VPN Proxy Master - Safer VPN, VPN Pro - Fast & Secure VPN czy też Signal Secure VPN - Robot VPN, które dają dostęp do adresów IP oraz DNS.

Jednak na tym nie koniec. Niektóre aplikacje, jest ich dokładnie 15, zawierają kod z chińskiej firmy ByteDance (właściciel TikToka), a 11 rosyjskiej firmy Yandex, co rodzi poważne wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa. Z kolei aż 20 proc. zostało oznaczonych przez programy antywirusowe z powodu malware'u, który jest w nich zaszyty.

To tylko pokazuje, że w rzeczywistości darmowe VPN-y nie tylko nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa i nie zwiększają prywatności, ale mogą być wręcz źródłem problemów. Pełną listę przetestowanych aplikacji znajdziecie TUTAJ.

Zobacz: Przelewy BLIK mają poważną wadę. Pan Paweł przekonał się osobiście
Zobacz: Zakazane słowa w rozmowie telefonicznej. Gdy usłyszysz, od razu się rozłącz

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: rafapress / Shutterstock.com

Źródło tekstu: PCMag