DAJ CYNK

Yanosik: nowa odsłona nawigacji. „Google Maps idzie w odstawkę”

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 221963

Yanosik: nowa odsłona nawigacji. „Google Maps idzie w odstawkę”

Yanosik ostrzega zmotoryzowanych o sytuacji na trasie, ma również nawigację. Dotąd ta druga funkcja nie była najmocniejszą stroną aplikacji, ale teraz twórcy przygotowali jej zupełnie nową odsłonę, dobrze przyjętą przez pierwszych użytkowników.

Jak podają twórcy Yanosika, pierwsi użytkownicy, którzy mieli już okazję skorzystać z nowej nawigacji, wystawili jej bardzo dobre recenzje i twierdzą wręcz, że „Google Maps idzie w odstawkę”. Zdaniem producenta, kierowcy są zadowoleni z jej działania i podkreślają, że czuje się dużą różnicę w porównaniu do starej wersji. 

Aktualizacja będzie stopniowo udostępniana dla szerszej grupy odbiorców, zarówno dla korzystających z systemu iOS, jak i Android. Co uległo zmianie?

Zobacz: Google Maps jest skończone, Huawei ma nawigację Petal Maps!

Nowy algorytm, alternatywne trasy

Najważniejszą zmianą jest nowy algorytm wyznaczania tras. Na podstawie wielu testów oraz raportów użytkowników aplikacji wyodrębniono najczęściej pojawiające się utrudnienia w nawigowaniu. Przykładowo: kierowcy zgłaszali, że niekiedy nawigacja prowadzi drogami słabej jakości lub niewielkimi uliczkami. Wprowadzone zmiany eliminują te problemy.

Nowy algorytm działa zupełnie inaczej. Jest on bardziej zrównoważony. Trasy wyznaczane są tak, aby nawigacja prowadziła kierowców możliwie najlepszymi drogami, uwzględniając przy tym dane o aktualnym natężeniu ruchu, by ominąć zakorkowane fragmenty

 – mówi Paweł Bahyrycz z Yanosika.

Drugą, bardzo ważną zmianą w nawigacji jest wzbogacenie jej o opcję wyboru tras alternatywnych. Podczas wyznaczania trasy użytkownik otrzyma dodatkowo propozycję kilku innych przejazdów. Oczywiście wtedy, jeżeli dana trasa będzie miała warte rozważenia alternatywy.

Zobacz: Yanosik uchroni przed mandatem za brak maseczki. Nowa funkcja w aplikacji

Nowy interfejs nawigacji Yanosik

Przebudowanie algorytmu wyznaczania tras to nie jedyne zmiany, jakie odczują kierowcy korzystający z Yanosika. Część z nich widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Dotyczą one interfejsu nawigacji

Twórcy Yanosika chcieli, by interfejs nawigacji był jak najbardziej czytelny, a także bezobsługowy. Interfejs nawigacji został wzbogacony o zupełnie nowe elementy, takie jak: numer drogi, po której porusza się pojazd czy nazwa ulicy, w którą trzeba skręcić, wykonując manewr.

Zobacz: Mapy HERE WeGO pojawiły się w Huawei AppGallery

Aktualizacja zawierająca nowe funkcje będzie stopniowo udostępniana dla użytkowników Yanosika zarówno dla systemu iOS, jak i dla Androida. 

Twórcy zapowiadają, że to nie koniec prac nad Yanosikiem. Już niedługo w nawigacji pojawią się kolejne przydatne elementy, takie jak np. asystent pasa ruchu.

Zobacz: Yanosik uruchamia Autoplac. To nowy projekt do sprzedaży aut

Z jakich map korzysta nawigacja Yanosik?

Aplikacja bazuje na Open Street Map, która podobnie jak i sam Yanosik, również jest projektem społecznościowym. Każdy może zostać edytorem mapy. W jej aktualizacji biorą udział również sami użytkownicy Yanosika. Tysiące ich zgłoszeń miesięcznie jest wprowadzanych przez zespół zajmujący się rozwojem mapy. Są to m.in. zmiany dotyczące bazy fotoradarów, ograniczeń prędkości czy zmian w organizacji ruchu. Obecnie OSM może pochwalić się bazą adresowa obejmującą już ponad 7 mln adresów w całej Polsce

Zobacz: Yanosik szykuje nową funkcję, która pomoże w zarządzaniu przepustowością polskich dróg
Zobacz: AutoMapa dołączyła do Yanosika i NaviExperta w Huawei AppGallery

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Neptis S.A./Yanosik

Przewiń w dół do następnego wpisu