DAJ CYNK

Android 11 w finalnej wersji dostępny dla pierwszych smartfonów

Marian Szutiak

Aplikacje

Android 11 finalna wersja pierwsze smartfony

Mamy dobrą wiadomość dla posiadaczy smartfonów Google (od Pixela 2), a także wybranych urządzeń marek OnePlus, Oppo, Xiaomi i Realme. Mogą oni już (lub w najbliższych godzinach będą mogli) pobrać na swój telefon Androida 11 w finalnej wersji.

Android 11 to najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego firmy Google. A oto, co nas czeka w tym wydaniu.

Lepsze sposoby komunikowania się z ludźmi w twoim życiu

 • Często przełączasz się między wieloma aplikacjami do przesyłania wiadomości, aby pozostać w kontakcie z ludźmi, na których Ci zależy. W systemie Android 11 konwersacje między aplikacjami do obsługi wiadomości zostały przeniesione do dedykowanego miejsca w sekcji powiadomień, dzięki czemu można zarządzać konwersacjami w jednym miejscu. Można również nadać priorytet rozmowom z osobami kluczowymi w naszym życiu, aby nigdy nie przegapić ważnej wiadomości od niej.
 • Wielozadaniowość na urządzeniu jest jeszcze prostsza. Teraz można odpowiadać na ważne konwersacje bez konieczności przełączania się między tym, co robimy, a aplikacją do obsługi wiadomości.
 • Wbudowane nagrywanie ekranu w końcu w samym Androidzie. Teraz można przechwytywać i udostępniać to, co dzieje się w telefonie, włącznie z dźwiękiem z mikrofonu lub z urządzenia, lub z obu źródeł. Bez dodatkowej aplikacji.

Nowe sposoby sterowania podłączonymi urządzeniami i multimediami

 • Można teraz uzyskać dostęp do wszystkich inteligentnych urządzeń w jednym miejscu, po prostu przez długie naciśnięcie przycisku zasilania. Sterowanie podłączonymi urządzeniami nie wymaga dzięki temu otwierania wielu aplikacji.
 • Sterowanie multimediami zostało przeprojektowane i bardziej pomocne niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz można szybko przełączyć urządzenie, na którym odtwarzane są multimedia, dzięki czemu można na przykład przenieść muzykę ze słuchawek do głośnika bez utraty rytmu.
 • Android Auto działa teraz bezprzewodowo dla wszystkich telefonów z systemem Android 11, o ile mamy zgodny pojazd.

Zobacz: Xiaomi, OPPO i Huawei szukają beta testerów dla swoich nakładek na Androida 11
Zobacz: 5 aplikacji na Androida, które nie powinny ci umknąć w tym tygodniu – część 21

Większa kontrola nad prywatnością i danymi

 • Jednorazowe uprawnienia pozwolą użytkownikowi udzielić jednorazowego dostępu do najbardziej wrażliwych uprawnień: mikrofonu, kamery i lokalizacji. Następnym razem, gdy aplikacja potrzebuje dostępu do czujników, musi ponownie poprosić o zgodę.
 • Jeśli od jakiegoś czasu nie korzystamy z aplikacji zainstalowanej na urządzeniu, możemy nie chcieć, aby nadal uzyskiwała ona dostęp do naszych danych. Android będzie teraz automatycznie resetował uprawnienia dla nieużywanych aplikacji i powiadomi o tym użytkownika. Zawsze można zdecydować się na ponowne przyznanie uprawnień aplikacji przy następnym jej użyciu.
 • Dzięki dodatkowym modułom aktualizacji systemu Google Play na telefon można wysłać jeszcze więcej poprawek dotyczących bezpieczeństwa i prywatności z Google Play, w taki sam sposób, w jaki aktualizują się aplikacje. Poprawki te otrzymamy, jak tylko będą dostępne, bez konieczności oczekiwania na pełną aktualizację systemu operacyjnego.
 • Dla użytkowników Enterprise Android 11 zapewnia ochronę prywatności, którą otrzymują na urządzeniu należącym do swojej firmy. Profil pracy udostępnia działowi IT narzędzia do zarządzania urządzeniem bez monitorowania danych profilu osobistego lub aktywności w telefonie.

Jeszcze więcej na Pixelu

 • Osoby korzystające z Pixela 2 lub nowszego, otrzymają dodatkowe funkcje do organizowania telefonu i zarządzania nim, takie jak sugestie aplikacji na ekranie głównym na podstawie codziennych czynności oraz nowe działania przeglądowe, które umożliwiają zrobienie zrzutu ekranu aplikacji, wybranie tekstu, obrazów itp.

Zobacz: Google Pixel 5 na renderach 360 stopni [wideo]
Zobacz: Google Pixel 4a: mały średniak z niezłym wyposażeniem

Android 11 w końcu oficjalnie zadebiutował w finalnej wersji. Jak podają twórcy systemu na blogu, jeszcze dzisiaj rozpocznie się wysyłanie najnowszej wersji systemu na wybrane telefony Pixel (od Pixela 2), a także OnePlus, Oppo, Xiaomi i Realme. Inne urządzenia mogą liczyć na aktualizację oprogramowania w kolejnych miesiącach.

Ankieta
13%
72%
15%

Wszystkich głosujących: 299

Źródło ankiety: Android 11 w finalnej wersji dostępny dla pierwszych smartfonów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Google