DAJ CYNK

Nvidia w miesiąc złożyła superkomputer Selene, trafiła do pierwszej dziesiątki

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2152

Nvidia Selene

NVIDIA złożyła siódmy pod względem mocy obliczeniowej superkomputer świata. Maszyna ruszyła w czerwcu, ale dopiero teraz NVIDIA zdradziła, jak wyglądał ten proces. Superkomputer Selene został złożony w niecały miesiąc.

Superkomputer Selene był składany w bardzo trudnych i nietypowych warunkach. Selene działa od czerwca, a to znaczy, że montaż odbywał się w szczycie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Komputer montowało 6 osób, zachowujących dystans i zasady higieny, a pomagał im robot Trip.

Mimo tego proces zajął tylko 3,5 tygodnia. To ogromne osiągnięcie inżynierów. Poprzedni superkomputer Nvidii był montowany przez kilka miesięcy, a jego utrzymanie i rozbudowa są koszmarnie trudne.

Wyjątkowy superkomputer Selene

Selene w liczbach to 560 procesorów AMD Epyc 7742, z których każdy ma 64 rdzenie, a także 2240 układy graficzne NVIDIA A100. Teoretyczna szczytowa wydajność maszyny to 35 tysięcy teraflopsów (flops to operacja zmiennoprzecinkowa na sekundę). Selene jest siódma w rankingu wydajności superkomputerów świata i druga pod względem energooszczędności.

Zobacz: NVIDIA pokaże nowy układ GeForce 1 września. To zapewne RTX 3080

NVIDIA stawia na moduły, łatwą wymianę części i możliwość skalowania. Każdy z 280 węzłów Selene to identyczna jednostka DGX z ośmioma kartami graficznymi i dwoma procesorami. Grupa 16 takich jednostek tworzy SuperPOD.

Zobacz: GeForce Now - komputerowe gry na twoim telefonie

Montaż ograniczał się w zasadzie do zabrania każdego modułu w odpowiednie miejsce, podłączenia kabli i sprawdzenia, czy wszystko działa. Oczywiście nie mówimy tu jednym, czy dwóch. Elementy superkomputerów są połączone kilometrami przewodów, które muszą być na swoim miejscu. To zadanie wymaga ogromnego nakładu pracy i skupienia. By nieco ułatwić zadanie, Nvidia zastosowała switche Mellanox InfiniBand, by zmniejszyć ilość kabli i zapewnić szybką komunikację między jednostkami.

Zobacz: NVIDIA coraz bliżej przejęcia Arm. To kwestia kilku tygodni

Trip zostaje w serwerowni w Santa Clara na stałe. Zdalnie sterowany robot będzie czuwał nad porządkiem i monitorował stan Selene.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA

Źródło tekstu: NVIDIA

Przewiń w dół do następnego wpisu