DAJ CYNK

Huawei pobił rekord świata. Zgadniesz, w jakiej kategorii?

Anna Rymsza (Xyrcon)

Wydarzenia

Huawei Atlas 900 to najszybszy klaster do trenowania sztucznej inteligencji

Huawei pobił właśnie rekord świata, a ponadto zdobył dwa tytuły mistrza. Kategoria, w której startował, jest jednak nieoczywista. Nie chodzi ani o telefony, ani o łączność komórkową.

Rekord świata został pobity przez produkt Huawei z kategorii… wydajności superkomputerów. Poznaliśmy właśnie najnowszy ranking IO500, w którym ułożone zostały najpotężniejsze maszyny obliczeniowe, działające obecnie na planecie. Na pierwszym miejscu znalazł się superkomputer Peng Cheng Cloud Brain II. Potężny komputer został zbudowany przez Huawei i Peng Cheng Laboratory, działa od października 2020 roku.

Pierwsza pozycja komputera Peng Cheng Cloud Brain 2 w rankingu superkomputerów

W skład tej maszyny wchodzi klaster Huawei Atlas 900, zbudowany z użyciem procesorów Huawei Kunpeng (architektura Arm) i Ascend, a działa pod kontrolą systemu KylinOS, który jest dystrybucją Linuxa, opracowaną na Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych w Chińskiej Republice Ludowej. Klaster powstał specjalnie z myślą o badaniu sztucznej inteligencji. Huawei informuje, że znajdują się w nim „tysiące” procesorów AI Huawei Ascend 910, dwukrotnie szybszych od czipów NVIDIA Tesla V100. Zapewne już domyślasz się, do czego używany jest Peng Cheng Cloud Brain II. Z jego pomocą naukowcy z PCL badają możliwości sztucznej inteligencji, w tym komputerowe widzenie, analizę języków naturalnych, automatyczną opiekę medyczną, autonomiczne pojazdy i optymalizację transportu. Na podstawie ich wysiłków mogą powstać kolejne generacje modeli sztucznej inteligencji, które będą operowały miastami i dbały o zdrowie obywateli. Te rozwiązania wcale nie muszą być ograniczone do Chin, a dzięki potężnemu superkomputerowi Huawei powstaną znacznie szybciej.

Zobacz: Fugaku - najwydajniejszy komputer na świecie stworzyło Fujitsu
Zobacz: Nvidia w miesiąc złożyła superkomputer Selene, trafiła do pierwszej dziesiątki
Zobacz: Chiny inwestują 1,4 biliona dolarów we własne procesory, superkomputery i satelity

O ile szybciej? Superkomputer zbudowany przez Huawei pracuje z prędkością 1000 PFLOPS, czyli tysiąca petaoperacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dla porównania: desktopy osiągają wyniki sięgające najwyżej kilkuset GFLOPS (przypominam: peta to tysiąc tera, a więc milion giga). Mówimy więc o skali niewyobrażalnej z punktu widzenia komputerów osobistych.

Atlas 900 pobił rekord świata w trenowaniu modelu ResNet, rozpoznającego obrazy. Trening zakończył w 59,8 sekund. Poprzedni rekord przy tej samej precyzji był o 10 sekund wyższy. To przyspieszenie o prawie 15%! W skali wieloletnich badań pozwoli zaoszczędzić masę czasu. Z kolei wydajność wejścia-wyjścia superkomputera PCL jest niemal 20-krotnie wyższa niż Intel Endavour, zajmującego drugie miejsce w rankingu IO500 – to kolejna kategoria, w której Huawei jest czempionem. Ponadto pokonał konkurentów w kategorii klastrów 10-węzłowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei, IO500, TOP500