DAJ CYNK

Windows 10 - wiemy, co zmieni aktualizacja 21H1. Zobacz!

Dodane przez: HTur

Kategoria: Windows

Interakcje: 8071

Czeka nas kolejne ulepszenie systemu Windows 10. Kiedy i jakie? Coś niecoś już możemy powiedzieć.

Microsoft potwierdził, że kolejna duża aktualizacja Windows 10 będzie mieć miejsce w 2021 roku. Prawdopodobnie na wiosnę, choć niektóre źródła podają, że może nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku, ponieważ producent chce do tego czasu skupić się na rozwoju Windows 10X. Jakby nie było, wybrani Insiderzy mają już możliwość testowania edycji Windows 10 21H1 - i to właśnie dzięki nim wiemy, czego się spodziewać. Jedna wypada przypomnieć, że w edycjach dla uczestników programu Windows Insider wiele funkcji ma charakter testowy i fakt, że pojawiają się w takich wydaniach nie oznacza, że znajdą się w finalnym, stabilnym wydaniu.

A co przynosi wspomniana edycja dla Insiderów?

  • Windows 10 pokaże nieużywane pliki oraz aplikacji i zaproponuje ich usunięcie - funkcja będąca rozwinięciem Czujnika pamięci. System pokaże zbędne pliki, które tylko zajmują miejsce na dysku, a nie ma z nich pożytku. Będą to np. pliki tymczasowe lub pliki pozostałe po poprzedniej aktualizacji systemu. Podobnie z aplikacjami, jednak tutaj sugerowane będzie usunięcie nieużywanych przez dłuższy czas. System pokaże, kiedy ostatnio korzystało się z aplikacji oraz ile miejsca na dysku zajmuje.

Zobacz: Windows 10 otrzyma Wonder Bar, czyli odpowiednik Touch Bar w Apple

  • Aplikacje "offload" - ciężko znaleźć póki co polski odpowiednik tej czynności, więc wyjaśnię, na czym ma polegać. Związana jest z aplikacjami pobieranymi z Microsoft Store. Gdy dłuższy czas nie będzie używać się takiej apki, system samoczynnie ją zarchiwizuje - czyli odinstaluje, ale zachowa wszystkie zapisane ustawienia, profile, etc. Gdy użytkownik zdecyduje się na ponowne jej użycie, zostanie ona pobrana ze sklepu i zsynchronizowana z zapisami. Czyli - w okresie nieużywania nie będzie zabierać dysku, a gdy - np. po roku - wrócisz do niej, będzie w takim stanie, w jakim pozostała;
  • Ulepszony menadżer dysków - pojawi się więcej informacji dotyczących dysków oraz partycji, osoby nie mające pojęcia o zarządzaniu tymi elementami systemu mają otrzymać spore ułatwienia;
  • Ulepszone zarządzanie dźwiękiem - ten dział ustawień również zostanie rozbudowany i pojawią się nowe funkcje;
  • Menedżer zadań - tu pojawi się dodatkowa kolumna, pokazująca architekturę dla każdego procesu.Czyli - x64, x86 lub xARM64.

Z elementów dla bardziej zaawansowanych użytkowników mają pojawić się nowe możliwości związane z konfiguracją DNS oraz DNS Over HTTPS.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Jan Vašek/Pixabay, Windows Latest

Źródło tekstu: Windows Latest

Przewiń w dół do następnego wpisu