DAJ CYNK

AYANEO Next II to pierwsza konsola z układami AMD Ryzen 7000

Przemysław Banasiak

Sprzęt

AYANEO Next II to pierwsza konsola z układami AMD Ryzen 7000

Producenci handheldów pozostają wierni AMD. Nowe rozwiązanie od AYANEO ma korzystać nie tylko z procesora, ale i karty graficznej nowej generacji.

 

AMD jako firma oferująca zarówno procesory, karty graficzne, jak i układy APU jest pierwszym wyborem dla wielu producentów konsol do gier. Z produktów od Czerwonych korzysta Microsoft oraz Sony przy konsolach z serii Xbox i Playstation. Ich rozwiązanie trafiło również do Valve Steam Deck.

AYANEO Next II trafi do sprzedaży w 2023 roku

W przypadku innych, głównie chińskich, kieszonkowych konsol oraz UMPC pojawiają się również rozwiązania Intela. Acz najwydajniejsze modele nadal są przeważnie na AMD, ze względu na mocniejsze iGPU. I w przypadku kolejnych urządzeń się to nie zmieni, a potwierdza to producent w postaci firmy AYANEO.

AYANEO Next II ma być kieszonkową konsolą/komputerem opartym na układach AMD nowej generacji. Firma chwali się użyciem procesora AMD Ryzen 7000 oraz dedykowanego układu graficznego AMD Radeon 7000. Jeśli nie jest to pomyłka to zamiast APU powinniśmy dostać CPU + GPU, a więc znacznie wyższą wydajność.

AYANEO Next II to pierwsza konsola z układami AMD Ryzen 7000

Niestety AYANEO nie zdradza szczegółów na temat specyfikacji. Wiemy tylko o ekranie 8". To o tyle problematyczne, że mobilne procesory AMD Ryzen 7000 to istna masakra. Amerykanie celowo skomplikowali nazewnictwo i w ramach jednej serii wciskają aż cztery różne architektury, łącznie z leciwym już AMD Zen2.

AYANEO Next II to pierwsza konsola z układami AMD Ryzen 7000

Najsłabszy mobilna karta graficzna AMD z tej generacji to AMD Radeon RX 7600S, który korzysta z 28 jednostek CU i pobiera od 50 W do 70 W mocy. To sporo jak na handhelda i oznaczałoby absurdalnie krótki czas pracy na baterii. Należy więc zakładać, że AYANEO użyje niezapowiedzianego jeszcze do tej pory układu.

AYANEO Next II ma zostać oficjalnie zapowiedziane już niedługo, a do sprzedaży trafić jeszcze w 2023 roku. Konsola będzie pracować pod kontrolą systemu Windows 10. Należy pamiętać, że urządzenia tego producenta są co prawda dużo wydajniejsze niż Valve Steam Deck, ale też kilkukrotnie droższe.

Zobacz: Nowy rekord świata dla pamięci RAM DDR5. Wynik robi wrażenie
Zobacz: NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti ma być tanią i energooszczędną kartą

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AYANEO

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne