DAJ CYNK

Karta NVIDA GeForce RTX 4080 będzie gorsza niż zakładano

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Karta NVIDA GeForce RTX 4080 będzie gorsza niż zakładano

Inżynierowie amerykańskiego giganta na rynku kart graficznych pracują w pocie czoła. Specyfikacja kolejnego modelu z serii GeForce RTX 4000 uległa zmianie.

 

Już niedługo będzie dobry moment na kupno nowego lub ulepszenie aktualnie posiadanego zestawu komputerowego. Na rynek trafią bowiem nowe karty graficzne i procesory od AMD, Intela i NVIDII. Mowa o seriach AMD Ryzen 7000 i Intel Raptor Lake-S oraz AMD Radeon RX 7000 i NVIDIA GeForce RTX 4000.

Karta NVIDIA GeForce RTX 4080 otrzyma gorszy rdzeń

Wczoraj informowaliśmy Was o tym, że specyfikacja modelu GeForce RTX 4070 uległa zmianie. Jeśli ta plotka  się potwierdzi to będzie to wydajniejszy układ niż zakładano. Wyższy model, GeForce RTX 4080, również podobno doczekał się nowych parametrów. Tutaj jednak zmiana zdecydowanie nie jest pozytywna.

Użytkownik Twittera o pseudonimie kopite7kimi, znany z licznych i trafnych przecieków, kolejny raz ma ciekawe informacje. Zgodnie z nimi specyfikacja karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4080 została zmieniona. Zmniejszono liczbę jednostek strumieniujących z 80 na 76, a to oznacza spadek rdzeni CUDA z 10 240 na 9728.

Ilość i rodzaj pamięci VRAM zostaje bez zmian. Mowa nadal o 16 GB typu GDDR6X 21 Gbps na 256-bitowej szynie danych. TDP ma oscylować w okolicach 420 W.

Biorąc pod uwagę, że pobór mocy pozostał bez zmian, a kopite7kimi nadal mówi o wynikach około 15 000 punktów w teście 3DMark Time Spy Extreme to należy zakładać, że NVIDIA GeForce RTX 4080 będzie dysponować co prawda gorszym GPU, ale prawdopodobnie wyższymi zegarami niż zakładano pierwotnie.

Jak na razie dokłada data premiery nowych kart graficznych od Zielonych nie jest znana. Podejrzewa się początek października, acz możliwe, że NVIDIA wypuści na początku tylko model GeForce RTX 4090. To by dało czas partnerom i sklepom na wyprzedanie starszych modeli z serii GeForce RTX 3000.

Zobacz: MSI potwierdza datę premiery procesorów AMD Ryzen 7000
Zobacz: Co wy wiecie o drożyźnie. Ta podkładka kosztuje 800 zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu