DAJ CYNK

USA wpisuje kolejne firmy na czarną listę. Huawei nadal objęty sankcjami

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Prawo, finanse, statystyki

USA rozszerza czarną listę chińskich firm

USA rozszerzyło listę firm, podejrzewanych o działalność szpiegowską oraz współpracę z chińskimi władzami. Wśród podmiotów objętych sankcjami znajdują się m.in. Huawei, China Telecom, a także producent układów scalonych SMIC.

Jeśli ktoś liczył, że wraz z odejściem Donalda Trumpa przycichnie amerykańsko-chińska woja handlowa, to mamy złe wieści. Joe Biden w swoim najnowszym rozkazie wykonawczym nie tylko nie zniósł restrykcji nałożonych na chińskie firmy, ale rozszerzył ich listę do 59 pozycji.

Nowy rozkaz wykonawczy wejdzie w życie 2 sierpnia i rozszerza on katalog firm, wobec których wystosowano sankcje, o przedsiębiorstwa produkujące technologię monitoringu, wykorzystywaną w prześladowania ludności muzułmańskiej oraz działaczy opozycyjnych. Na zaktualizowanej liście nadal znajdziemy takie firmy jak Huawei i China Telecom, a także SMIC, lokalnego producenta układów scalonych, oraz Hikvision, dostarczającego popularnych rozwiązań do monitoringu.

Co warto zauważyć, nowy rozkaz nie uwzględnia w żaden sposób aplikacji TikTok i WeChat, a także firm ByteDance i DJI. Nie znaczy to jednak, że im się upiekło - jak podają przedstawiciele Białego Domu, lista podmiotów objętych restrykcjami będzie na bieżąco aktualizowana i w razie potrzeb rozszerzana o kolejne pozycje.

Od 2 sierpnia wpisane na listę firmy zostaną objęte zakazem inwestycji. Amerykańskie podmioty posiadające udziały w wymienionych spółkach będą musiały się ich pozbyć w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie rozkazu.

Zobacz: Xiaomi usunięte z czarnej listy USA. Już nie jest „komunistyczną chińską firmą wojskową”
Zobacz: Apple, Google, Facebook i Amazon są zbyt silne - politycy w USA zastanawiają się co zrobić

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Unsplash

Źródło tekstu: Biały Dom, The Verge

Przewiń w dół do następnego wpisu