Światowa Organizacja Meteo grzmi: 2024 będzie najcieplejszy w historii

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) nie ma dobrych wieści. Według jej danych rok 2024 będzie najcieplejszym w historii pomiarów. Takie dane przekazała właśnie sekretarzyni generalna WMO, Celeste Saulo, podczas rozpoczętego właśnie w Baku szczytu klimatycznego COP29.

Bartłomiej Grzankowski (Grzanka)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Światowa Organizacja Meteo grzmi: 2024 będzie najcieplejszy w historii

Odbywający się w Azerbejdżanie szczyt klimatyczny COP to cykliczne spotkanie przedstawicieli ONZ w sprawie klimatu. Dwa razy miało już miejsce także w Polsce, a obecnie, w Baku, reprezentuje nas prezydent naszego kraju, Andrzej Duda. To właśnie na początku tego spotkania przedstawiono dane z najnowszego raportu State of the Climate 2024. Wyniki są bardzo niepokojące.

Dalsza część tekstu pod wideo

"Liczy się każdy ułamek"

Od stycznia do września 2024 średnia globalna temperatura podniosła się o 1,54 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomu przedindustrialnego – wynika z najnowszej publikacji WMO. Ale to nie koniec złych wiadomości. Lata 2015-24 są też najcieplejszą dekadą w historii pomiarów. To także o tyle ważne, że właśnie na początku tego okresu, dokładnie w 2015 podjęte zostały porozumienia paryskie, które miały na celu niedopuszczenie do wzrostu średniej globalnej temperatury powyżej 2 stopni i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia tego wzrostu do 1,5 stopnia Celsjusza – przypomina portal naukawpolsce.pl

Zdaniem przedstawicielki WMO rok 2024 będzie najcieplejszy w historii pomiarów. Globalne ocieplenie wywołane przez człowieka przynosi nam jednak inne skutki w postaci chociażby ogromnych powodzi, które ostatnio nawiedzają chociażby południe Hiszpanii. Na swój sposób pocieszające może być, że jak podkreślała Celeste Saulo, próg 1,5 stopnia wciąż nie został przekroczony. W tym przypadku pod uwagę brana jest bowiem średnia z ostatnich 20 lat. Dlatego mówimy o zapasie w postaci 0,2 stopnia.

Mechanizm ten wynika między innymi ze zmienności naszej pogody. Wpływ na nią mają zarówno lokalne zjawiska jak i te o większym zasięgu, jak chociażby El Nino. Stąd konieczność zastosowania średniej z dłuższego okresu. Nie zwalnia nas to jednak od zatrzymania naszych działań, ponieważ, jak mówiła sekretarzyni WMO, „liczy się każdy ułamek stopnia ocieplenia”.