Meta testuje pierwszy układ do treningu AI oparty na RISC-V
Coraz więcej technologicznych gigantów buntuje się przed monopolem Zielonych. Firmy projektują własne akceleratory sztucznej inteligencji.

Meta, znana m.in za sprawą platformy społecznościowej Facebook czy gogli Oculus, już kilka lat temu zainwestowała w układy wykorzystujące architekturę RISC-V, by ograniczyć koszty i uniezależnić się od rozwiązań NVIDII. Teraz Amerykanie we współpracy z Broadcomem zaprojektowali pierwszy autorski akcelerator do treningu sztucznej inteligencji.
RISC-V ma jedną ogromną zaletę - brak opłat licencyjnych
Według informacji ujawnionych przez agencję Reuters, wspomniane firmy zrealizowały już tzw. tape-out w fabrykach TSMC i uzyskały działające próbki. Meta rozpoczęła nawet wstępne wdrożenia akceleratora w centrach danych w celu przetestowania jego wydajności. Choć nie ujawniono szczegółowych parametrów, można przypuszczać, że chip - jak większość układów przeznaczonych do treningu modeli AI - bazuje na koncepcji macierzy systolicznych i wyposażony jest w pamięć HBM3 lub HBM3E.



Nowy układ stanowi część programu Meta Training and Inference Accelerator (MTIA), który ma na celu opracowywanie własnych rozwiązań sprzętowych do obsługi coraz bardziej złożonych modeli AI. Wcześniejsze próby tworzenia podobnych jednostek nie zawsze kończyły się sukcesem - projekty musiano przerwać, co w 2022 roku wymusiło duże zamówienia na układy NVIDII w celu zaspokojenia rosnących potrzeb obliczeniowych.
Mimo to Meta nie zrezygnowała z prac nad własną infrastrukturą AI. Od zeszłego roku firma ponownie wdraża rozwiązania MTIA w procesach wnioskowania, a według planów w ciągu najbliższych lat chce stopniowo wprowadzić autorskie chipy do szerszego treningu modeli.
Jeśli potwierdzą się zakładane cele wydajności i efektywności energetycznej, Meta będzie mogła oprzeć się mocniej na rozwiązaniach projektowanych wewnętrznie, zwłaszcza że otwarta architektura RISC-V pozwala uniknąć opłat licencyjnych i umożliwia dowolną adaptację pod kątem potrzeb firmy.