DAJ CYNK

Luksusowa marka stworzy kosmiczne skafandry dla NASA

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Luksusowa marka stworzy kosmiczne skafandry dla NASA

NASA i Axiom Space łączą siły z luksusową marką odzieżową. Prada, bo o nią chodzi, zaprojektuje skafandry kosmiczne dla misji Artemis III.

Start misji Artemis III zaplanowany jest na grudzień 2025 roku. Weźmie w niej udział 3 astronautów, którzy w sumie spędzą w kosmosie około 30 dni. Najważniejszym celem misji jest ponowne wylądowanie człowieka na Księżycu. Pierwszy raz o 1972 roku. Jednego możemy być pewni — astronauci będą prezentować się bardzo wyjściowo.

Skafandry kosmiczne Prada

NASA oraz Axiom Space połączyły siły z firmą Prada. Luksusowa marka odzieżowa zaprojektuje dla nich skafandry kosmiczne, w których astronauci wezmą udział w misji Artemis III. Projektanci będą ściśle współpracować z inżynierami zarówno pod kątem zastosowanych materiałów, jak i wyglądu skafandrów.

Wiedza techniczna Prady w zakresie surowców, technik produkcyjnych i innowacyjnych koncepcji projektowych przyniesie zaawansowane technologie instrumentalne w zapewnieniu nie tylko komfortu astronautów na powierzchni Księżyca, ale także bardzo potrzebnego uwzględnienia czynnika ludzkiego, którego nie ma w starszych skafandrach kosmicznych.

- powiedział Michael Suffredini, szef Axiom Space.

Skafandry zostaną zaprojektowane tak, aby zapewnić większą elastyczność w porównaniu z wcześniejszymi projektami. Mają zagwarantować większą ochronę astronautów, a także dać im dostęp do specjalistycznych narzędzi, dzięki którym możliwa będzie szersza eksploracja powierzchni Księżyca.

Zobacz: Wojna o Księżyc. Trzy mocarstwa biją się o krytyczny surowiec
Zobacz: NASA chwali się nowymi maszynami. Odegrają swoją rolę w misji Artemis

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: PCMag