DAJ CYNK

Firefox 85 będzie mieć Network Partitioning. Czyli?

Henryk Tur

Aplikacje

Już od dłuższego czasu Mozilla chce pozyskać nowych użytkowników przeglądarki Firefox poprzez zaoferowanie im zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa. Najnowsze zobaczymy już w styczniu. A na czym polega?

Firefox 85 zaplanowano na styczeń 2021 roku, zaś Network Partitioning jest kolejnym mechanizmem chroniącym przed śledzeniem użytkownika w sieci. Wpisuje się on w nowy standard, stworzony przez grupę Privacy, należącą do World Wide Web Consortium. Jest bardzo zaawansowany technologicznie, a ma za zadanie usuwać dane użytkownika nie tylko zapisywane poprzez ciasteczka, ale też i inne funkcje stron, jak np. cache HTTP. Jest rzeczą mniej znaną, że również i one gromadzą dane - a potem wymieniają je z innymi witrynami.

Network Partitioning ochroni nas przed wymianą danych zapisanych w takich zasobach, jak cache stron, favicony, pliki CSS, obrazy, itp. Jednak będzie możliwe ich użycie tylko przez stronę, na której dane zostały zapisane. Na przykład - normalnie gdy wpisujesz frazę w wyszukiwarce, zostaje ona zapamiętana i inne strony mają dostęp do tego, co wpisałeś. Nowy mechanizm sprawi, że będzie to wiedzieć tylko strona wyszukiwarki. Sprawi to, że różnego rodzaju trakcery będą mieć bardzo utrudnione zadanie - utracą część informacji dotyczących użytkownika.

Zobacz: Firefox 84 - co nowego w kolejnej edycji przegladarki Mozilli?

Jednak zauważmy, że podobne rozwiązanie wprowadziło Apple jeszcze w 2013 roku, korzysta też z takiego Google od wydaniu Chrome z numerem 86. Ekipa Mozilli spodziewa się, że nowy mechanizm umożliwi większe zachowanie prywatności, nie wpływając zarazem na szybkość otwierania i działania stron. Przy okazji prac nad Network Partitioning odkryto też sposób blokowania "superciasteczek", czyli takich plików cookies, które pozostają w przeglądarce pomimo czyszczenia, a następnie pozwalają reklamodawcom śledzić użytkownika.

Zobacz: Firefox wyrzuci Flasha pod koniec stycznia 2021 roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mozilla

Źródło tekstu: ZDnet