DAJ CYNK

Co bankructwo Cineworld oznacza dla Cinema City w Polsce?

Michał Świech

Wydarzenia

Cinema City możliwa upadłosć

Grupa Cineworld szykuje się do postępowania upadłościowego. Co to oznacza dla polskiego Cinema City?

Ostatnie dni w świecie kinowym stały pod znakiem możliwego bankructwa Cineworld. W Polsce grupa jest właścicielem sieci kin Cinema City. W naszym kraju mamy 34 kina Cinema City w 20 miastach. Aż 9 z tych 20 miast znajduje się w województwie śląskim. Co te doniesienia oznaczają dla polskich widzów?

Czy Cinema City zniknie z rynku?

Cineworld jeszcze przed pandemią trzymał się naprawdę dobrze. Za jedną akcję trzeba było zapłacić ponad 200 funtów. Jeszcze niedawno było to 20 funtów, teraz ledwie 2 funty. Ciekawostką jest fakt, że jedną z dwóch kluczowych osób w zarządzie Cineworld jest Polka. To Alicja Kornasiewicz. Niestety dla Cineworld pandemia mocno przetrzebiła kina, a Holywood ograniczył produkcję hitów filmowych. To właśnie na brak premier narzekali przedstawiciele sieci.

Cineworld ma prawie 800 kin, ale zdecydowana większość kin znajduje się w USA. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania. Jak podaje Wall Street Journal Cineworld szykuje się do przeprowadzenia postępowania upadłościowego właśnie tam. Przedstawiciele polskiego oddziału uspokajają, że nikt w Polsce kin zamykać nie zamierza. Polska nie będzie fenomenem, kina będą otwarte we wszystkich krajach. W pierwszej kolejności Cineworld spróbuje zdobyć nowych inwestorów i akcjonariuszy. Rozwodni się struktura akcjonariuszy, ale to kluczowe dla przyszłości firmy.

Zobacz: Netflix: co pojawiło się w tym tygodniu? 21 sierpnia 2022
Zobacz: Jakie anime oglądać? Najlepsze anime na lato - lipiec 2022

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: cinema city facebook

Źródło tekstu: slaski biznes, WSJ, wł