DAJ CYNK

SkyShowtime pokaże nagrodzony wieloma nagrodami polski film. Premiera wkrótce

Marian Szutiak

Telewizja i VoD

SkyShowtime pokaże nagrodzony wieloma nagrodami polski film. Premiera wkrótce

W serwisie SkyShowtime wkrótce zadebiutuje film Kos w reżyserii Pawła Maślany. To największy zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

"Kos" w reżyserii Pawła Maślony to zdobywca największej liczby statuetek na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród dziewięciu zdobytych nagród było również najważniejsze trofeum, Złote Lwy dla Najlepszego Filmu. Tytuł świetnie sobie poradził również podczas rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2024, otrzymując najpierw najwięcej nominacji w historii tej nagrody, a następnie odbierając sześć statuetek, w tym za Najlepszą reżyserię dla Pawła Maślony. Reżyser otrzymał także Paszport Politykiza ukazanie w filmie Kos Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze współczesnych.

W produkcji wystąpiła znakomita obsada, w tym Bartosz Bielenia ("Boże Ciało"), Jacek Braciak ("Żeby nie było śladów"), Agnieszka Grochowska ("W ciemności") i Robert Więckiewicz ("Wesele"). Film Kos będzie dostępny od 26 kwietnia 2024 roku, wyłącznie w SkyShowtime.

SkyShowtime Kos baner

Kos – opis fabuły 

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli.

Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.


Producentem filmu Kos jest Aurum Film ("Boże Ciało", "Żeby nie było śladów"). Koproducentami filmu są Viaplay Group, TVP S.A., K5 Film & K5 International, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadają Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham i Daniel Baur, a scenariusz do filmu napisał Michał A. Zieliński.

Zobacz: Jabłko wpadnie do SkyShowtime jeszcze w kwietniu
Zobacz: Polsat Box ma nowy pakiet. To Disney+ i HBO Max za 50 zł

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lukasz Michalczyk / Shutterstock.com, SkyShowtime

Źródło tekstu: SkyShowtime