DAJ CYNK

Bojkot nie wyszedł. Rosjanie rzucili się na polski produkt

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Gry

Bojkot nie wyszedł. Rosjanie rzucili się na polski produkt

Polski Cyberpunk 2077 został najlepiej sprzedającą się grą pierwszej połowy 2022 roku w Rosji. Na przekór zapowiedziom bojkotu i wprowadzonym ograniczeniom.

Polski CD Projekt Red, twórcy m.in. Cyberpunk 2077, jest jedną z pierwszych firm w branży gier wideo, które wycofały się z Rosji po jej zbrojnej agresji na Ukrainę. Stało się to już na początku marca i spotkało z niezwykle negatywnym odzewem ze strony samych Rosjan, którzy zarzucali spółce upolitycznienie rynku gier.

W największych serwisach branżowych, takich jak 4PDA, rosyjscy gracze otwarcie nawoływali do bojkotu wszystkich produkcji CDPR, w tym do usunięcia z dysku tych już zakupionych.

Jak wyszła im ta krucjata? - zapytacie. Można by rzec, że typowo po rosyjsku, bo uzyskany efekt okazał się dokładnie odwrotny niż zakładano. Gracze nie tylko o produkcjach warszawskiego studia nie zapomnieli, ale wręcz tłumnie rzucili się do sklepów, by dorwać ostatnie pudełka z zapasów magazynowych. 

W rezultacie Cyberpunk 2077 został najlepiej sprzedającą się grą pudełkową w Rosji w pierwszej połowie 2022 roku, podaje agencja analityczna GfK. I jest to osiągnięcie o tyle niebagatelne, że takiego sukcesu polska gra nie powtórzyła w żadnym innym miejscu na świecie. Mało tego, w żadnym spośród 18 innych przeanalizowanych państw europejskich nie trafiła nawet do topowej trójki.

Dla kontrastu Elden Ring oraz FIFA 22, które zajęły w Rosji, odpowiednio, lokatę drugą i trzecią, są bardzo chętnie kupowane na całym Starym Kontynencie. Symulator piłkarski analogiczną pozycję zdobył nawet w zestawieniu ogólnym, a japońskie RPG zwyciężyło w Szwecji i Finlandii, notując przy tym kilka srebrnych i brązowych medali.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: FotograFFF / Shutterstock

Źródło tekstu: GfK, oprac. własne