Taki paragon to nic dobrego. Skarbówka apeluje do klientów
Paragony to obecnie jeden z top tematów w sieci. Mają on spore znaczenie - stanowią dowód zakupu, który umożliwia zwrot lub reklamację. Ale to nie wszystko - są ważnym elementem systemu podatkowego.

Paragony to ważne dokumenty, które świadczą o transparentości sprzedaży i o odprowadzaniu podatków przez przedsiębiorcę. Fiskus apeluje do klientów, aby sprawdzali, jaki paragon dostają.
Temat stał się gorący, przez to, że w polskiej gastronomii pojawiły się ostatnio tzw. paragony kelnerskie, zamiast fiskalnych. Co zatem może się stać, kiedy nie sprawdzimy i odbierzemy taki paragon?



Okazuje się, że paragon kelnerski wcale nie jest oficjalnym potwierdzeniem zakupu, przynajmniej dla skarbówki. Zjawisko to budzi wiele kontrowersji i może prowadzić do unikania płacenia podatków przez przedsiębiorców. Na pierwszy rzut oka, paragony są do siebie bardzo podobne. Ale w rzeczywistości, ten kelnerski nie spełnia do końca wymogów prawnych.
Po czym poznać, że mamy do czynienia z paragonem kelnerskim?
Brak na nim oznaczenia "paragon fiskalny", co jest potwierdzeniem że został on wydany przez kasę fiskalną, zarejstrowowaną w skarbówce. To najzwyczajniejsze zestawienie zamówionych produktów, jakie nabyliśmy w danym lokalu. Nie może być traktowany jako dokument ewidencjonujący sprzedaż.
- Nie ma na nim pełnych danych przedsiębiorcy, czyli nazwy firmy, adresu, numeru NIP.
- Brak unikalnego numeru transakcji i numeru kasy fiskalnej.
- Nie ma wyjazu kwot podatku VAT dla poszczególnych kwot oraz kwoty brutto.
Wszystko to składa się na fakt, że taki paragon nie jest oficjalnym dowodem zakupu. Nie będziemy mogli na jego podstawie zareklamować, ani zwrócić zakupionego produktu.
Co, jeśli mamy wątpliwość, odnośnie paragonu?
Na ogół wystarczy, że podczas wizyty w restauracji, zwyczajnie poprosimy o wydanie paragonu fiskalnego. Obsługa często może nawet nie być świadoma, że pracodawca stosuje nielegalne praktyki. W razie wątpliwości, że zostaliśmy oszukani, warto sfotografować otrzymany dokument i zgłosić sprawę do KAS (Krajowej Administracji Skarbowej), w celu wyjaśnienia.
Kampania Ministerstwa Finansów "Weź paragon" trwa już od 2004 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej, odnośnie znaczenia paragonów fiskalnych. Branie paragonów jest bardzo ważne dla systemu podatkowego - pozwala eliminować szarą strefę, która obejmuje m.in: paragony kelnerskie, rejestrowanie tylko części sprzedaży oraz zaniżanie wartości transakcji na paragonach.
A nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży, w tym niewydawanie paragonu fiskalnego, może skończyć się nałożeniem na przedsiębiorcę kary pieniężnej, która wynosi od 200 do 4000 złotych.