DAJ CYNK

Samsung Galaxy Z Fold3 5G – test składanego telefonu, który uzależnia

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Z Fold3 5G duży wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Samsung Galaxy Z Fold3 5G został wyposażony w dwa świetne wyświetlacze Dynamic AMOLED 2X, które mogą odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz. Zgodnie z deklaracją producenta, częstotliwość jest dynamicznie dobierana do potrzeb, więc w niektórych sytuacjach może być niższa. Możemy również wybrać standardową częstotliwość 60 Hz.

Wewnętrzny, zginany wyświetlacz ma przekątną 7,6 cala i rozdzielczość 1768 x 2208 pikseli, co daje zagęszczenie punktów na poziomie 372 ppi. Mniejszy, zewnętrzny ekran ma 6,2 cala oraz rozdzielczość 832 x 2268 pikseli, z zagęszczeniem punktów na poziomie 390 ppi. W obu przypadkach wyświetlany obraz jest ostry i pozbawiony poszarpanych krawędzi. A dodatkowo, jak przystało na wyświetlacze flagowca Samsunga, ma on doskonały kontrast, świetne, ładnie nasycone kolory oraz wysoką jasność. Maksimum zmierzone w trybie automatycznym wyniosło 915 nitów w przypadku większego wyświetlacza i 996 nitów w mniejszym. Przekłada się to na dobrą czytelność w każdych typowych warunkach, w których przyjdzie nam używać tego smartfonu. Zmierzone maksimum przy ręcznej regulacji jasności wyniosło odpowiednio 465 i 409 nitów.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G mały wyświetlacz

Jeśli chodzi o jakość kolorów, do dyspozycji mamy dwa tryby ich wyświetlania. Domyślnie włączony jest tryb żywy, w którym dodatkowo mamy możliwość ręcznej regulacji balansu bieli. Jeśli wolimy mniej nasycone kolory, możemy włączyć tryb naturalny, w którym wyświetlane barwy mają większą zgodność z gamą sRGB. Wyniki pomiarów kolorymetrycznych dla obu wyświetlaczy umieściłem w poniższych tabelach.

Wyświetlacz wewnętrzny
Tryb ekranu Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Żywy 6112 K 100% sRGB
100% AdobeRGB
100%% DCI P3
217,2% sRGB
149,7% AdobeRGB
153,9% DCI P3
5,76 (13,62)
Naturalny 6508 K 98,2% sRGB
74,8% AdobeRGB
78,1% DCI P3
110,9% sRGB
76,4% AdobeRGB
78,5% DCI P3
1,49 (4,54)
 
Wyświetlacz zewnętrzny
Tryb ekranu Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Żywy 7232 K 99,8% sRGB
98,7% AdobeRGB
97,1%% DCI P3
191,2% sRGB
131,8% AdobeRGB
135,4% DCI P3
5,25 (14,82)
Naturalny 6805 K 98,9% sRGB
77,5% AdobeRGB
79,5% DCI P3
117,1% sRGB
80,7% AdobeRGB
83,0% DCI P3
3,06 (6,00)


Ustawienia systemowe pozwalają zmienić nie tylko częstotliwość odświeżania obrazu, tryb ekranu oraz jasność, ale także kilka dodatkowych rzeczy. Możemy na przykład włączyć tryb ciemny, który na ekranach typu AMOLED powinien się przełożyć na nieco mniejsze zużycie energii (czarne piksele nie świecą). Jest też filtr światła niebieskiego (tu o nazwie Ochrona wzroku) oraz funkcja zwiększająca czułość dotyku, co pozwala stosować osłony ekranu.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - ekran

Oba wyświetlacze obsługują funkcję Allways On Display, pokazując na wygaszonym ekranie aktualną godzinę i datę oraz powiadomienia. Informacje te mogą być widoczne zawsze, przez 10 sekund od dotknięcia ekranu lub zgodnie z ustawionym harmonogramem.

Wewnętrzny wyświetlacz możemy obsługiwać za pomocą rysika S Pen, jednak możemy zapomnieć, że skorzystamy z już posiadanego akcesorium, na przykład z serii Galaxy Note. Po zbliżeniu go do ekranu zobaczymy komunikat, by używać tylko rysików przeznaczonych do modelu Galaxy Fold, bo można uszkodzić ekran.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G S Pen

Głośniki i jakość dźwięku

Galaxy Z Fold3 5Gzostał wyposażony w głośniki stereo, które grają bardzo dobrze, radząc sobie zarówno z niskimi tonami (oprócz basów), jak i średnimi i wysokimi. Generowany dźwięk jest czysty i chce się go słuchać. Według mnie to jeden z najlepiej grających smartfonów, jaki ostatnio testowałem. Do słuchania muzyki wciąż jednak lepiej będą się nadawać w miarę dobre słuchawki, dzięki którym nie stracimy żadnego zakresu częstotliwości.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G słuchawki


Wbudowane głośniki w testowanym smartfonie mają też odpowiednią głośność, dzięki czemu nie powinniśmy przegapić żadnego połączenia. Maksymalna zmierzona głośność dzwonków telefonu wyniosła 81,7 dB w odległości około 60 cm od głośników. W przypadku słuchania muzyki z serwisu Tidal było nieco ciszej, do 78 dB.

Dźwięk możemy dostosować do własnych preferencji, czemu służą opcje zgromadzone w menu Jakość dźwięku i efekty. Do dyspozycji mamy tu funkcję Dolby Atmos, która może sama dostosować ustawienia do tego, czego słuchamy (film, muzyka, głos) lub możemy sami to wskazać. Jest też Dolby Atmos w grach oraz korektor graficzny i funkcja Adapt Sound, która dostosowuje dźwięk do naszego słuchu – na podstawie wieku lub przeprowadzonego testu. Po podłączeniu słuchawek możemy też skorzystać z Skalera UHQ, który poprawia rozdzielczość dźwięku dla muzyki i filmów.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G zrzuty - ustawienia dźwieku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis

Przewiń w dół do następnego wpisu