Mercusys MR70X – wydajny router Wi-Fi 6 za grosze
Technologia Wi-Fi 6 powoli powszechnieje, co jest zasługą między innymi coraz większej liczby urządzeń, które mogą z niej korzystać. Jednym z nich jest Mercusys MR70 – mały i tani router marki należącej do firmy TP-Link.

Czy mały i tani router może zapewnić dobry zasięg sieci Wi-Fi 6 w całym domu oraz możliwość korzystania z szybkiego połączenia z Internetem? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, otrzymałem do testów urządzenie Mercusys MR70X. To niewielki i lekki sprzęt, który ma atrakcyjny wygląd, a podczas jego kupowania nie nadwerężymy zbytnio naszych portfeli. A ile ten router jest w stanie zaoferować swoim użytkownikom? Odpowiedź na to i na inne pytania znajdziesz w poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.
Podstawowe dane techniczne:
- Plastikowa obudowa w kolorze czarnym,
- Wymiary: 208,8 x 171,6 x 41,7 mm, masa: ok. 345 g,
- Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac/ax 2,4/5 GHz, MU-MIMO, OFDMA, 4 strumienie, prędkość do 1201 Mb/s (5 GHz) i do 574 Mb/s (2,4 GHz), Smart Connect,
- 4 zintegrowane anteny dookólne o zysku 5 dBi,
- 1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN,
- Funkcje oprogramowania: dynamiczne przydzielanie adresów IP/statyczne przydzielanie adresów IP/PPPoE/L2TP/PPTP, kontrola dostępu, zarządzanie lokalne i zdalne, DHCP, Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ,
- Zabezpieczenia: WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3, SPI Firewall, wiązanie adresów IP i MAC, sieć Wi-Fi dla gości, obsługa OpenVPN i PPTP,
- Zasilanie sieciowe: 12 V / 1 A.
Wygląd zewnętrzny i zawartość pudełka
Mercusys MR70X ze swoimi antenami wygląda trochę jak leżący na plecach pająk. Wykonana z czarnego plastiku obudowa routera wygląda bardzo dobrze, a atrakcyjności dodają jej wzory na górnej powierzchni. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i jest bardzo lekkie, dzięki czemu nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem dla niego dogodnej lokalizacji.



Urządzenie ma 4 zintegrowane anteny dookólne, których położenie możemy w dużym zakresie regulować. Z przodu routera znajduje się dioda informująca o jego pracy, natomiast z tyłu producent umieścił wszystkie gniazda (WAN, LAN i zasilania) oraz przycisk RESET / WPS. Otwory wentylacyjne są na spodzie. Przydałyby się jeszcze otwory umożliwiające powieszenie urządzenia na przykład na ścianie.
Mercusys MR70X sprzedawany jest w komplecie z zasilaczem sieciowym o mocy 12 W oraz przewodem LAN kategorii 5E. Jest też krótka, wielojęzyczna instrukcja obsługi „Quick Installation Guide”. Taki zestaw otrzymałem też do testów, w czasie których korzystałem również z dwóch laptopów i smartfonu, a także domowego łącza internetowego.
Konfiguracja routera, panel sterowania
Aby móc korzystać z routera Mercusys, trzeba go najpierw skonfigurować. W tym celu podłączamy do niego komputer, przewodowo lub bezprzewodowo (ja skorzystałem z tej drugiej opcji) oraz przechodzimy w przeglądarce internetowej pod adres wmlogin.net. Za pierwszym razem zostaniemy poproszeni o ustawienie hasła administratora. W kolejnym kroku możemy zmienić język interfejsu na polski.
Czas podłączyć Internet. W moim przypadku jest to stały adres IP, który musiałem ręcznie wpisać w konfiguracji routera, razem z takimi informacjami, jak maska podsieci, brama domyślna oraz adresy serwerów DNS. Służy do tego zakładka Internet w webowym panelu sterowania urządzeniem. Gdy powyższe informacje są nam przydzielane dynamicznie, nie musimy niczego wpisywać.
W zakładce Sieć bezprzewodowa znajdziemy podstawowe ustawienia dotyczące sieci Wi-Fi. Tu możemy zdecydować, czy chcemy używać osobnych sieci 2,4 i 5GHz, czy też skorzystać z jednej z nich lub z funkcji Smart Connect. W ostatnim przypadku wszystkie pasma routera mogą korzystać z tych samych ustawień sieci, a optymalne pasmo jest przydzielane podłączonemu urządzeniu automatycznie. Skorzystałem właśnie z tej opcji.
W ustawieniach sieci podajemy jej nazwę (możemy ją ukryć, dzięki czemu nie będzie widoczna dla każdego w zasięgu), sposób zabezpieczenia oraz hasło. W tym miejscu włączymy również sieci dla gości (2,4 GHz lub 5 GHz), z zabezpieczeniami lub bez. I gotowe – sieć bezprzewodowa Wi-Fi 6 działa i można z niej korzystać.
Więcej ustawień i opcji konfiguracyjnych znajdziemy w zakładce Zaawansowane. Tu między innymi możemy zdecydować, czy testowane przeze mnie urządzenie ma pracować jako router, czy też ma być tylko punktem dostępowym, który sieć przewodową zmienia w sieć bezprzewodową, a także przejrzeć dziennik systemowy lub zaktualizować oprogramowanie routera. Update jest możliwy po pobraniu ze strony internetowej Mercusys nowej wersji firmware’u w postaci pliku i wskazaniu go w odpowiednim miejscu panelu sterowania.
Liczba dostępnych opcji jest duża, ale nie są one bardzo głęboko ukryte. Zarządzanie siecią przez webowy panel sterowania nie powinno nikomu przysporzyć problemów. Gdy nie bardzo wiemy, gdzie znaleźć potrzebną nam opcję, zawsze możemy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki, która działa całkiem sprawnie.
Pierwszą zakładką, którą zobaczymy po zalogowaniu się do panelu sterowania, jest Mapa sieci. Tu zobaczymy w formie graficznej, czy wszystko działa prawidłowo, a także podejrzymy listę urządzeń korzystających z naszej sieci.
Wi-Fi 6 w całym domu
Mieszkam w starej kamienicy z grubymi, ceglanymi murami, także wewnątrz. Testując router Mercusys MR70X sprawdziłem przede wszystkim, jak te przeszkody wpłyną na komfort korzystania z sieci Wi-Fi 6 oraz Internetu dostarczanego za pośrednictwem tego sprzętu.
Mój zestaw testowy składał się z dwóch laptopów, jednego podłączonego do routera przewodem (połączenie o teoretycznej przepustowości 1 Gb/s) i jednego „mobilnego” z Wi-Fi 6, łączącego się z testowanym urządzeniem bezprzewodowo. Sprawdzałem szybkość połączenia z Internetem (łącze UPC o przepustowości 600/60 Mb/s) oraz szybkość kopiowania dużego pliku (około 5 GB) z pierwszego laptopa do drugiego. Wyniki pomiarów zebrałem w tabeli. Do sprawdzania szybkości połączenia z Internetem użyłem narzędzia Speedtest.
Scenariusz | Internet | Kopiowanie pliku |
Laptop z Wi-Fi 6 blisko routera | 593/59 Mb/s | 912 Mb/s |
Laptop oddzielony od routera ceglanym murem (30 cm) | 613/61 Mb/s | 691 Mb/s |
Laptop oddzielony od routera dwiema ścianami (ok. 70 cm) | 393/43 Mb/s | 402 Mb/s |
A jeśli z Wi-Fi korzysta więcej urządzeń? Wykonałem jeszcze jeden test, w którym oba laptopy były podłączone do routera przez Wi-Fi. Tym razem szybkość kopiowania tego samego pliku (5GB) z jednego komputera do drugiego sięgnęła 349 Mb/s. Gdy dodatkowo podczas kopiowania pliku na smartfonie uruchomiłem test szybkości Internetu, średnia prędkość równoczesnego przesyłania danych dla każdego z trzech urządzeń podłączonych do sieci wyniosła 178 Mb/s.
Biorąc pod uwagę fakt, że testowany router marki Mercusys można kupić za mniej niż 200 zł, otrzymane wyniki należy uznać za bardzo dobre. Tym bardziej, że podczas codziennego korzystania za jego pośrednictwem z Internetu na różnych urządzeniach, nie zauważyłem żadnych niestabilności jego pracy czy zrywania połączeń na przykład podczas oglądania materiałów wideo streamowanych z Internetu.
Mercusys MR70X oferuje swoim użytkownikom redukcję zakłóceń sieci generowanych przez sąsiednie kanały (kolorowanie BSS), co zwiększa wydajność transmisji. Technika Target Wake Time z kolei pozwala na optymalne działanie urządzeń mobilnych oraz IoT, podłączonych do sieci Wi-Fi, co może się przełożyć na mniejsze zużycie energii. Nie bez znaczenia jest także możliwość przydzielenia priorytetów podłączonym urządzeniom (QoS), a także obsługa IPTV, IPv6 czy VPN.
Duży zasięg sieci bezprzewodowej zapewniają cztery regulowane anteny, a także technologia Beamforming. Umożliwia ona wykrywanie urządzeń i przesyłanie w ich kierunku mocniejszego sygnału Wi-Fi.
Mercusys MR70X ma trzy złącza LAN, więc możemy do niego podłączyć także urządzenia, które nie mogą korzystać z Wi-Fi. Korzystanie z routera powinno być również bezpieczne. Do dyspozycji mamy tu między innymi zabezpieczenie sieci bezprzewodowej protokołem WPA3, a także ochronę przed atakami „brute force”. Jest też Kontrola rodzicielska, dzięki czemu nasze dzieci będą chronione przed treściami, które nie są dla nich przeznaczone. Możemy ją zastosować do wybranych urządzeń podłączonych do sieci.
Podczas jednego z testów zmierzyłem również zużycie energii przed testowany router. Maksymalna moc pobierana z sieci elektrycznej wyniosła maksymalnie 8,9 W. Przy dużym obciążenia urządzenie rozgrzało się maksymalnie do temperatury 54°C (spód obudowy). Router ma tylko chłodzenie pasywne, więc jest zupełnie bezgłośny.
Podsumowanie
Wi-Fi 6 to technologia, która coraz mocniej zadomawia się w naszych domach. By zbudować taką sieć we własnym domu i objąć jej zasięgiem całe mieszkanie lub dom, nie musimy już wydawać bardzo dużej kwoty pieniędzy. Za niecałe 170 zł kupimy router Mercusys MR70X, który jak na cenę oferuje naprawdę wiele.
Testowany router zapewnia wysoką przepustowość sieci bezprzewodowej, a także tej przewodowej – do dyspozycji mamy trzy gigabitowe porty LAN. Dzięki Wi-Fi 6 oraz wsparciu ze strony OFDMA i MU-MIMO, Mercusys MR70X pozwala na podłączenie do routera większej liczby urządzeń niż pozwalały na to starsze technologie.
Na pochwałę zasługują tu też liczne funkcje, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo korzystania z sieci. A tym wszystkim możemy w prosty sposób zarządzać za pomocą rozbudowanego, webowego panelu sterowania. Całość jest zamknięta w atrakcyjnej wizualnie obudowie, co dla wielu osób może być również argumentem, by to urządzenie nabyć.
Czy warto kupić router Mercusys MR70X? Biorąc pod uwagę jego niską cenę i duży możliwości, zdecydowanie tak.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Brak otworów do powieszenia routera na ścianie,
- Zarządzenie tylko za pomocą interfejsu webowego (brak aplikacji mobilnej).
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Łatwa konfiguracja przez przeglądarkę internetową,
- Wielość obsługiwanych technologii i funkcji,
- Szyfrowanie WPA3,
- Dobre osiągi, Wi-Fi 6,
- Atrakcyjna cena.