DAJ CYNK

USB typu C, microUSB, USB 3.0, Lightning... Czym to się wszystko różni?

Dodane przez: Henryk Tur (HTur)

Kategoria: Poradniki

Interakcje: 55409

Jaki kabel USB?

USB typu C, microUSB, USB 3.0, Lightning.... Gdy patrzy się na specyfikacje urządzeń, można poczuć chaos w głowie. Wiadomo, że im większy numer, tym lepiej. Ale czym tam właściwie poszczególne standardy USB różnią się od siebie? Wyjaśniamy!

Można śmiało powiedzieć, że współczesna elektronika USB stoi. Porty te służą najczęściej do podpinania klawiatury i myszek do laptopów oraz desktopów, zaś w smartfonach - ładowarek. Umożliwiają również przesyłanie danych z dużymi szybkościami. Z pewnością każdy nieraz podpinał pendrive'a przez port USB do komputera, aby przerzucić znajdujące się na nim zdjęcia lub dokumenty. USB to skrót od angielskich słów Universal Serial Bus i trzeba przyznać, że doskonale oddaje rolę interfejsu.

Obecnie na rynku mamy kilka różnych rodzajów interfejsu USB. Umożliwiają one osiąganie następujących szybkości transferu danych:

Nazwa Tryb transferu Szybkość transferu
USB Low Speed / High Speed do 1,5 / 12 Mbit/s
USB 2.0 High Speed (lub High Bandwidth) do 480 Mbit/s (60 MB/s)
USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed USB 5Gbps do 5 Gbit/s (640 MB/s)
USB 3.2 Gen 2 SuperSpeed USB 10Gbps do 10 Gbit/s (1,21 GB/s)
USB 3.2 Gen 2 x 2 SuperSpeed USB 20Gbps, do 20 Gbit/s (2,42 GB/s)


A co się stało z USB 3.0? Istnieje i - choć na to nie wygląda - jest w tej tabelce. Dlaczego zatem tego standardu nie widać? Wyjaśnienie tego znajduje się na ostatniej stronie.

Jaki standard USB wybrać?

Gdzie USB typu C, microUSB i Lighting? To rodzaje złącz, umożliwiające przesyłanie danych z podanymi szybkościami, a także pozwalające na ładowanie urządzeń poprzez transmisję energii elektrycznej. Ze zwykłych standardów USB, najszybciej naładujesz smartfon, tablet lub aparat dzięki wtyczce USB typu C, jednak podkreślam - "zwykłych". Są bowiem kable typu C, które korzystają z technologii Power Delivery, a także Quick Charge, które znacznie skracają szybkość ładowania akumulatorów. O tym wszystkim piszemy na kolejnej stronie.

USB 3.2 Gen 1 i w górę to obecnie panujące standardy. Bardzo dobrze jak obsługuje go nasz telefon jak i nowy komputer. Dla zwiększenia kompatybilności i po prostu wygody - dobrze jak komputer ma taki standard na klasycznym złączu USB-A, jak i w wariancie USB-C, który staje się coraz powszechniejszy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu