DAJ CYNK

Jaki komputer do gier, pracy, nauki? Polecane zestawy - czerwiec 2021

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Poradniki

Jaki komputer do gier, pracy, nauki? Polecane zestawy - czerwiec 2021

Jaki komputer kupić? To pytanie może zadawać sobie dzisiaj wiele osób. Chociaż karty graficzne nadal są nieosiągalne, to stworzyliśmy polecane zestawy PC w różnych przedziałach cenowych. Sprawdźcie, co naszym zdaniem jest w tym momencie najlepsze.

Karty graficzne? Coraz droższe, więc z nich rezygnujemy

Czerwiec to dla wielu osób początek wakacji, czyli czas odpoczynku. To też okres, w którym można spędzać trochę więcej czasu przed komputerem, nie martwiąc się o konieczność wysypiania się z powodu lekcji lub wykładów czy też nauki do sprawdzianów lub egzaminów. Ale czy to dobry moment na wymianę PC-ta na nowy model? Niestety, ale nie. Sytuacja cały czas tylko się pogarsza. Kart graficznych nadal nie ma, a jeśli już pojawiają się w sklepach, to w absurdalnych cenach. Jakby tego było mało, to drożeje wiele innych podzespołów, w tym - co może być zaskakujące - przede wszystkim procesory. Chociaż różnice nie są duże, to widać je w cenie całego zestawu.

Dlatego składanie w tym momencie komputera do grania nie ma najmniejszego sensu. Jedyna możliwość to kupno zestawu bez karty graficznej i postawienie na układ zintegrowany lub wzięcie GPU ze starszego PC-ta i prawdopodobnie wielomiesięczne oczekiwanie na unormowanie się sytuacji. Właśnie dlatego kontynuujemy naszą dotychczasową praktykę pomijania GPU. Wyszliśmy z założenia, że nie ma sensu polecać zestawów z kartami graficznymi w tak kosmicznych cenach. Usunęliśmy GPU z naszych polecanych zestawów i zamiast tego w każdym piszemy, jaki model powinien do niego trafić, gdyby ceny nie tyle były niższe, ile wróciłyby do całkowitej normalności. Na ten moment nie widzimy innej możliwości. Z tego też powodu w każdej tabelce znajdziecie dwie kwoty - bez karty graficznej oraz z kartą graficzną w jej standardowej cenie.

Ceny kart graficznych

Jak składamy polecane komputery dla graczy?

Poza tym w zestawach nie zmienia się wiele. Nadal priorytetem jest wydajność w grach, więc największy nacisk kładziemy na procesory, karty graficzne oraz pamięci RAM. Jednocześnie całkowicie rezygnujemy z dysków HDD, bo te są dzisiaj już praktycznie nieopłacalne. Jedyne, sensowne zastosowanie, to trzymanie dużych ilości danych w postaci zdjęć, filmów i dokumentów. Instalowanie gier lub programów na tradycyjnych dyskach talerzowych jest dzisiaj nieopłacalne. Oczywiście nadal SSD są zauważalnie droższe, ale różnica jest już na tyle mała, że tylko dyski półprzewodnikowe zamieściliśmy w polecanych przez nas zestawach. Nadal w większości przypadków nie polecamy też konkretnych obudów oraz systemów chłodzenia w każdym zestawie (o ile nie jest to wymagane), ponieważ ich wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Polecane modele znajdziecie na ostatniej stronie, więc każdy powinien wybrać coś odpowiedniego do swojego komputera. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z premiery procesorów Core 11. generacji, ale wzrost wydajności jest niewspółmierny do cen, więc w naszej ocenie nadal lepszym wyborem jest 10. generacja procesorów Intela. Jedyny wyjątek stanowi procesor Intel Core i7-10700F, który jest w większości sklepów po prostu niedostępny, więc wymieniliśmy go na i7-11700F, dokładając do niego płytę główną Z590.

Pamiętajcie też, że nawet składanie komputera jest w pewnym sensie subiektywne, bo dla wielu osób różne podzespoły mogą wydawać się lepsze od innych. Nigdy nie da się zadowolić wszystkich. Dlatego też chętnie wysłuchamy Waszych sugestii, co do proponowanych zestawów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu