DAJ CYNK

Zygmunt Solorz najbogatszym Polakiem na liście Wprost

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3159

Zygmunt Solorz najbogatszym Polakiem na liście Wprost

W najnowszej, tegorocznej edycji listy 100 najbogatszych Polaków, tworzonej przez tygodnik Wprost, na szczycie, po raz pierwszy, znalazł się Zygmunt Solorz, twórca imperium medialnego i telekomunikacyjnego, do którego należy m.in. Polsat i operator Polkomtel. 

Jak podaje Wprost, Zygmunt Solorz trafił na pierwsze miejsce listy po 28 latach obecności w rankingu. Często zbliżał się do tej pozycji, ale zawsze był tym czwartym, tym trzecim, a w najlepszym przypadku – tym drugim. I dopiero teraz, po blisko trzech dekadach, wszedł na najwyższe miejsce podium, spychając z niego dotychczasowego najbogatszego Polaka – Michała Sołowowa.  

Zobacz: Wyniki Cyfrowego Polsatu po 1Q2020
Zobacz: Operator sieci Plus złożył ofertę w aukcji 5G

Zygmunt Solorz działa na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. W 1992 roku uruchomił pierwszą komercyjną stację TV w Polsce – telewizję Polsat, w której do dzisiaj pełni funkcję Prezesa Rady Nadzorczej. W kolejnych latach, rozbudowując swoje imperium, stał się bezpośrednio lub pośrednio, właścicielem spółek telekomunikacyjnych i medialnych, w tym od 2011 r. – operatora sieci Plus.

Zobacz: Solorz-Żak już 100% właścicielem Polkomtelu
Zobacz:  Polsat kupuje Interię. Jest umowa przedwstępna, potrzebna tylko zgoda UOKiK

W sumie w jego imperium, w różnym stopniu zależności formalnych, znajdują się: Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Superstacja, Polkomtel, Premium Mobile, Aero2, Sferia, Netia, Interia, Plus Bank, Antena 1, Elektrim i Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). Ma również udziały w przedsiębiorstwie ATM Grupa. Jego majątek wyceniany jest na 10,8 mld zł lub nawet 12,03 mld zł (tę drugą kwotę wyliczył Forbes). W zarządach jego firm zasiadają także jego dwaj synowie: Tobias Solorz i Piotr Żak. 

Wśród swoich biznesowych planów na najbliższą przyszłość wymienia wprowadzenie rewolucji 5G w sieci Plus.

Zobacz: Zygmunt Solorz chce wspólnej sieci 5G, wypłacić prawie 2 mld zł dywidendy i zaleca chłodne podejście do Huaweia
Zobacz: Skarb Państwa wygrał spór z akcjonariuszami Sferii. Zygmunt Solorz zapowiada odwołanie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Polsat

Źródło tekstu: Wprost

Przewiń w dół do następnego wpisu