DAJ CYNK

Uber inwestuje w pierwsze poza USA centrum inżynieryjne w Krakowie. Będą tam pracować nad rowerem Jump

Sebastian Górski

Wydarzenia

Na spotkaniu w Ministerstwie Cyfryzacji ogłoszono powstanie w Krakowie pierwszego poza USA centrum inżynieryjnego Ubera, zajmującego się rozwojem projektu elektrycznych rowerów Jump. Amerykanie do końca roku zainwestują w Małopolsce 26 mln zł.

W spotkaniu w Ministerstwie Cyfryzacji, na którym ogłoszono inwestycję Ubera w krakowskie centrum inżynieryjne uczestniczyli Marek Zagórski, minister cyfryzacji, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz Jamie Heywood, dyrektor generalny Ubera na Europę Północno-Wschodnią. Stolica Małopolski stanie się światowym centrum prac rozwojowych dla inicjatywy elektrycznych rowerów Jump.

Obecnie usługa komercyjnie dostępna jest na razie tylko w USA. Program pilotażowy Jump prowadzi od niedawna w Berlinie, ale wiele wskazuje na to, że już wkrótce czerwone rowery elektryczne zobaczymy również na polskich ulicach. System działa podobnie do elektrycznych hulajnóg Lime - zatem wystarczy je zostawiać w strefie działania usługi. Docelowo Jump będzie dostępny jako dodatkowa forma transportu w aplikacji Ubera.

Wiemy już, że zatrudnienie w krakowskim centrum inżynieryjnym zwiększy się o kolejnych 200 osób. Jednocześnie Uber zwiększa skład warszawskiego centrum skupiającego się na obsłudze usług Uber Ride oraz Uber Eats. Warszawa staje się zatem centralnym hubem Ubera dla rejonu Europy Wschodniej.

Jak można było się tego spodziewać, przed siedzibą Ministerstwa Cyfryzacji protestowali taksówkarze, którym nie podoba się obecność amerykańskiej firmy w Polsce.

Na pytanie dziennikarzy o przyszłość ustawy regulującej między innymi działalność Ubera (czy zmierzającej do jej zakazu w Polsce) minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk odpowiedział, że nie ma żadnej ustawy ANTY, czyli skierowanej przeciwko jakiejkolwiek firmie prowadzącej legalną działalność w naszym kraju. Prace nad stosowną ustawą regulującą zasady przewozów pasażerskich nadal trwają i wkrótce mają trafić do parlamentu.

Zobacz: Właściciel TikToka deklasuje Ubera, to nowy najdroższy startup
Zobacz: E-dowód po weekendowych testach w urzędzie. Ministerstwo Cyfryzacji: testy przebiegły pomyślnie
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje walkę z nielegalnymi tresciami w Internecie. Nowa misja Adama Andruszkiewicza

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sebastian Górski

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu