DAJ CYNK

Samsung zapowiada koniec problemów z chipami. Ma szalony plan

gtxxor

Wydarzenia

Samsung zapowiada koniec problemów z chipami. Ma szalony plan

Sytuacja na rynku chipów jaka jest, każdy wie: niedobory, niedobory i raz jeszcze niedobory. Ale Samsung ma plan. Bardzo śmiały.

Samsung jest w chwili obecnej drugim po tajwańskim TSMC dostawcą chipów na świecie, odpowiadając za około 17 proc. dostaw. Teoretycznie nie tak dużo, jeśli spojrzymy na fragmentację tej branży na dalszych lokatach, ale to właśnie Koreańczycy odpowiadają m.in. za karty graficzne Nvidia GeForce RTX 30 czy blisko jeden na pięć smartfonów.

Równocześnie saga pod szyldem problemy z dostawami układów krzemowych trwa. Cierpi nie tylko branża technologiczna, ale chociażby i motoryzacyjna. Ceny towaru osiągają zawrotny pułap, czasy dostaw dłużą się niemiłosiernie, a niektórzy musieli wręcz chwilowo wstrzymać produkcję. Jak Skoda w październiku.

Samsung ma jednak plan, jak pokonać trudności

Firma zainwestuje 17 mld dol. w supernowoczesny kompleks produkcyjny w Taylor w Teksasie – ogłosił Kinam Kim, wiceprezes i dyrektor generalny Samsung Electronics Device Solutions Division.

Plany są niezwykle odważne, bo budowa zakładu ma ruszyć już w pierwszych tygodniach 2022 roku i zakończyć się w drugiej połowie roku 2024. Podkreślmy, zakładu niezwykle nowoczesnego, umożliwiającego wytwarzanie chipów w procesie litograficznym klasy 3 nm

Kompleks ma zajmować powierzchnię co najmniej 5 mln m² i zaoferować stanowiska pracy dla nie mniej niż 2 tys. Amerykanów, w tym personelu wysoce wyspecjalizowanego.

Kim jest przekonany, że nowy fab sprawdzi się po dwakroć, nie tylko dostarczając tak niezbędnych wolumenów, ale też usprawniając logistykę. Będąc bowiem ulokowanym na terenie USA, ma przyśpieszyć dostawy dla podmiotów takich jak Apple czy Qualcomm. Oczywiście tym samym firma daje do zrozumienia, że pozycja wicelidera jej nie satysfakcjonuje i zamierza atakować. A jest, o co walczyć.

Jak wynika z doniesień prasowych, to właśnie Samsung będzie odpowiadać za nowy flagowy chip Qualcommu, model Snapdragon 8 Gen1. Przygotuje też drugą generację układów Tensor dla smartfonów z rodziny Pixel 7. Cały czas ponadto jest związany umową z Nvidią. Ma więc, gdzie delegować zasoby. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Unsplash (Babak)

Źródło tekstu: Samsung, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu