DAJ CYNK

Ponad 600 Mb/s w sieci LTE Plus Advanced

21.06.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5710

Ważne 8

11

W Białymstoku połączone zostały cztery pasma, agregując w sumie pasmo 55 MHz, co jest obecnie najszerszym kanałem transmisji danych w technologii LTE Advanced w Polsce.



Grupa Cyfrowy Polsat wdrożyła kolejne rozwiązania w technologii LTE Advanced. W Białymstoku połączone zostały cztery pasma, agregując w sumie pasmo 55 MHz, co jest obecnie najszerszym kanałem transmisji danych w technologii LTE Advanced w Polsce.

Przeprowadzone w Białymstoku wdrożenie to kolejny krok w rozwoju sieci LTE Plus Advanced, a zastosowana technologia umożliwia teoretycznie osiągnięcie prędkości ok. 750 Mb/s. Dokonano tego dzięki pierwszej agregacji pasm w czterech częstotliwościach 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz o łącznej szerokości 55 MHz oraz modulacji 256 QAM i MIMO 4x4 na częstotliwości 2600 MHz. Przeprowadzone już w Białymstoku testy przy użyciu smartfonów Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9 pozwoliły na osiągnięcie prędkości ponad 600 Mb/s pobierania danych w sieci LTE Plus Advanced.

Obecnie Grupa cyfrowy Polsat posiada ponad 2500 nadajników z agregacją pasm.

Pasmo Maksymalna prędkość Stacje bazowe
2CA LTE-A + 256 QAM (1800 + 800/900 = 25 MHz) ~ 250 Mb/s 2064
2CA LTE-A + 256 QAM (2600 + 1800 = 40 MHz) ~ 400 Mb/s 316
3CA LTE-A +256 QAM (2600 + 1800 + 800/900 = 45 MHz) ~ 450 Mb/s 262
4CA LTE-A + 256 QAM + MIMO 4x4 (2600 + 2100 + 1800 + 800/900 =55 MHz) ~ 750 Mb/s Białystok


Grupa Cyfrowy Polsat wspólnie z Nokią rozpoczęła też projekt masowej modernizacji sieci radiowej do platformy najnowszej generacji Nokia AirScale, co w przyszłości umożliwi wprowadzenie technologii 5G. Platforma AirScale zapewnia wsparcie dla wszystkich technologii mobilnych stosowanych obecnie przez Grupę i pozwala na oszczędności energii sięgające 60%. Jest również przygotowana do obsługi w przyszłości transmisji danych w standardzie 5G (stacje Nokia AirScale są określane jako "5G-ready"). Zakres prac obejmuje sprzęt, oprogramowanie, a także usługi wdrożeniowe.

Źródło tekstu: Plus

Komentarze
Zaloguj się
62. ~KR
0

2018-09-05 14:14:00

Co z tego, że technologia pozwala na prędkości 500-600Mb/s jak sam dosył do stacji bazowych często realizowany jest marną zapchaną radiolinią i mało tego przekazywany też radiolinią do kolejnych stacji. W godzinach szczytu wszystko się zapycha i jest kicha jak zawsze...... Ta złodziejska oferta "Bez limitu" to bujda i kłamstwo, nie dajcie się na nią nabrać !

Odpowiedz

61. iphoneski
0

2018-06-23 15:02:59

@53 kłamać też trzeba umieć, na 800 nie można mieć więcej niż 37,5 Mb/s, po prostu taka jest szerokość pasma. A ty 50 mega wyciągasz, magik normalnie :)

Odpowiedz

60. dt
-2

2018-06-22 09:14:24

pokazali pazur co przy tych zasobach jest dla nich proste. Samo 3CA mają na 45 MHz gdzie N! musi już agregować 4 pasma.

Odpowiedz

59. ~Maniek
-3

2018-06-22 08:02:28

U mnie też net z Plusa działa najszybciej. PS. strasznie mnie śmieszy jak ktoś poważnie traktuje wyniki speedtestów. A widzę po przeczytaniu komentarzy, że niektórzy wierzą że skoro w średniej dla całej Polski speedtest podaje że najlepszy jest np T-Mobile, to oni wierzą że tak jest lol. Każdy inżynier mający jakąkolwiek wiedzę na temat metrologii Was wyśmieje i wyśle na drzewo - ludzie trochę elementarnej wiedzy telekomunikacyjnej... Mam wrażenie, że społeczeństwo jest co raz bardzie tępe (bez urazy...) i nauki ścisłe są im całkowicie obce.

Odpowiedz

58. ~
-3

2018-06-22 07:53:27

U mnie Plus najlepszy i gdyby nie to, że DIL jest tańszy, to korzystałbym głównie z Plusa.

Odpowiedz

57. ~
3

2018-06-22 00:50:52

a na trasie Malbork-Elbląg nawet Lte plusa zanika

Odpowiedz

56. ~Daniel
3

2018-06-21 23:43:50

co do tego najszybszego na to to się nie zgodzę bo przecież Orange w Warszawie ma też 1 BTS obsługujący takie prędkości i to już jakiś czas Z tego co pamiętam nawet chyba na Telepolis o tym było

Odpowiedz

55. ~Bolek
-2

2018-06-21 23:37:05

@47 Iphone 7 to staroć oni mają tylko nowe. Do tego model X najtaniej na rynku 108 zł mc za tel plus 40 abo. Orange chce ponad 200 po....ło ich.

Odpowiedz

54. Pabloeq
1

2018-06-21 23:34:04

LTE advanced w Białymstoku, a dalej padaka i skansen. W speedtestach "lider LTE" zamyka peleton.

Odpowiedz

53. ~ulim
-4

2018-06-21 23:33:24

Mnie zaskoczylo Aero2,Plus,Kluczmobile transfer na 1800MHz mam okolo 90-120Mb/s.Na 800MHz troszke gorzej ale 40-50Mb/s.A w Play tylko 1-5Mb/s w T-mobile i Orange LTE trzeba wymusic bo na 3G przerzuca.W wielu miejscach T-mobile nie ma 1800MHz czy 2600MHz.A 800MHz tylko 15Mb/s i tu sa logowane karty prepaid.Wystarczy tylko pasmo zmienic i mamy ok.70Mb/s.Ale nie dlugo wyloguja karte i brak sieci.Trzeba zmienic pasmo

Odpowiedz

52. ~Punk
-3

2018-06-21 21:47:13

Mam kartę Plus`a LTE bez limitu za 25 zł i chyba karta Orange Free Na Kartę poleci do kosza.Zresztą Plus jak i Orange u mnie w okolicy jest niestety zapchany.O Playu to nawet nie wspomnę, T-Mobile to wogóle nie oferuje LTE u mnie w okolicy.

Odpowiedz

51. ~Dario
1

2018-06-21 20:46:31

~50 To już coś...Ale co z tego jak zaraz skończy się limit....

Odpowiedz

50. ~Gyuy
0

2018-06-21 20:37:45

Białystok

Odpowiedz

49. cedrus
-2

2018-06-21 20:28:24

@46 jakaś miejscowość musi być pierwsza. Niektóre miasta to takie poligony do testów.A sądząc po komentarzach, sporo osób wyemigruje z najgorszego plusa do innych sieci - wtedy sieć może wstanie z kolan.

Odpowiedz

48. ~
2

2018-06-21 20:15:38

@44 hahha Plus wprowadza to jako 3-ci lub nawet ostatni. Przypomnijmy, że ten "lyder LTE" nadal nie ma przenoszenia aktywnej transmisji z 3G do LTE oraz VoLTE. Pozostałe sieci mają te opcje. @47 nie ma, a nawet jak wdroży w sieci to na urządzeniach apple nie będzie miał tej usługi.

Odpowiedz