DAJ CYNK

Orange z innogy Stoen montują w domach warszawiaków liczniki prądu LTE-M

Mieszko

Wydarzenia

Ponad 1,5 tys. nowych liczników, pozwalających na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej, zostało zainstalowanych w warszawskich budynkach. Po raz pierwszy w Polsce będą wykorzystywały technologię LTE-M, która pozwala obsłużyć nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. Rozwiązanie to zostało opracowane w innogy Laboratory of Things.

Zobacz: Orange uczył UPC czym jest światłowód. UPC uczy Orange czym jest Love
Zobacz: Umowę z Orange podpiszesz zdalnie dzięki bankowości internetowej

Nowe liczniki mają podnieść skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. W przypadku dotychczasowych technologii wynosi ona ok. 95%. Natomiast liczniki wykorzystujące LTE-M pozwolą zwiększyć skuteczność nawet do 98%. Ponadto rozwiązanie umożliwia montaż ponad 400 liczników w jednym budynku, które przesyłają dane, jednocześnie nie zakłócając się nawzajem. Realizacja jest kolejnym etapem współpracy Orange Polska z innogy Stoen Operator rozpoczętej w ubiegłym roku utworzeniem innogy Laboratory of Things (fot. poniżej).

LTE-M to technologia działająca w sieci 4G Orange Polska, która dociera do 99,8% Polaków. Może obsłużyć do miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki, lecz w pełni wystarczający transfer danych, zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii. Dlatego rozwiązanie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie urządzenia nie mogą zostać podłączone do sieci energetycznej m.in w transporcie i logistyce (monitorowanie kontenerów), w wodociągach czy rolnictwie (czujniki temperatury/wilgotności).

Zobacz: Orange testuje sieć LTE-M dla Internetu Rzeczy
Zobacz: Orange zapowiada inwestycje i testuje 5G w Warszawie i Lublinie

Liczniki energii elektrycznej dostarczył dla innogy Stoen Operator producent zaawansowanych technologicznie urządzeń i systemów pomiarowych - Apator SA, a moduły komunikacyjne łączności, zapewniające współpracujące z siecią LTE-M -  PySENSE.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mediateka Orange

Źródło tekstu: Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu