DAJ CYNK

Orange uruchomił centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Orange uruchomił centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub

Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych – Warsaw Data Hub. Prace nad tym ogromnym data center trwały od ubiegłego roku. Obiekt pomieści zarówno kluczowe elementy sieci operatora, jak i infrastrukturę jego klientów.

Centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub jest ulokowane w Łazach, w granicach aglomeracji warszawskiej, blisko najważniejszego węzła biznesowego i logistycznego w Polsce. Według zapowiedzi operatora nowy obiekt stanie się jednym z kluczowych węzłów sieci Orange Polska, pozwoli także zaoferować klientom biznesowym nowoczesne zaplecze w postaci usług data center i kolokacji. 

Od lat konsekwentnie inwestujemy znaczące kwoty w rozwój sieci i usług, aby trafiać w rosnące potrzeby naszych klientów. Nasza infrastruktura musi być gotowa na obsłużenie stale rosnącego ruchu. Tylko w sierpniu 2021 odnotowaliśmy ok. 64% wzrost ilości danych przesłanych po światłowodzie w porównaniu do sierpnia 2020. Polskie firmy coraz chętniej się cyfryzują, coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe. Warsaw Data Hub znacząco powiększy nasz potencjał kolokacyjny, możemy też w miarę potrzeb rozbudowywać ten obiekt

 – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska

Jak wyjaśnia prezes Orange Polska, najnowsze rozwiązania zastosowane w Warsaw Data Hub pozwolą operatorowi na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń. Urządzenia te charakteryzują się jednocześnie wyższą efektywnością energetyczną. W praktyce ma to oznaczać redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie

To ważny krok w kierunku całkowitej neutralności klimatycznej, którą planujemy osiągnąć w 2040 r.

 – tłumaczy Julien Ducarroz.

Warsaw Data Hub dla Orange Polska zaprojektowała i wykonała w ciągu 14 miesięcy spółka Warbud SA. Firmy przekonują, że obiekt wyróżnia się wysokimi standardami bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego jest certyfikacja klasy 3, zgodna z wymogami normy PN-EN 50600. Na potrzeby centrum przetwarzania danych zaprojektowane i wykonane zostały dwutorowe zasilania budynku, realizowane z dwóch obszarów zakładu energetycznego po 4,1 MW każdy oraz zasilanie gwarantowane w formie 3 agregatów prądotwórczych – każdy o mocy 1800 kW.

Zobacz: T-Mobile buduje w Warszawie nowe data center dla swoich klientów

W obiekcie zastosowano system klimatyzacji precyzyjnej w układzie redundantnym N+1 z niezależnymi liniami wody lodowej o mocy 1400 kW dla czterech komór technicznych o powierzchni 400 m² każda. W pomieszczeniach technicznych wykorzystano układy klimatyzacji precyzyjnej freonowej w układzie redundantnym N+1 o mocy 245 kW.

Orange uruchomił centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub

Bezpieczeństwo pożarowe centrum zapewnia system gaszenia gazem IG-541 oraz systemy wczesnej detekcji dymu dla pomieszczeń zbiorników paliwa i agregatów prądotwórczych, a dodatkowo instalacja półstała piany ciężkiej. Budynek chroniony jest także przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. najnowocześniejsze technologie laserowe i biometryczne. Rozwiązania te gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych bez żadnych przerw. 

Orange uruchomił centrum przetwarzania danych Warsaw Data Hub

Orange Polska podkreśla, że swoją ofertę kieruje zarówno do klientów z jednym serwerem, kilkoma urządzeniami, jak i do tych, którzy potrzebują całej komory serwerowej. W ramach usługi Unit operator udostępnia miejsce w szafach współdzielonych dla kolokacji pojedynczych urządzeń. Kolokacja Rack oferuje klientom na wyłączność całe szafy serwerowe. Z kolei w ramach usługi Space szafy klienta są lokowane w dedykowanej lub współdzielonej przestrzeni zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami.

Zobacz: Orange buduje Warsaw Data Hub. Centrum danych ma już certyfikat EN 50600
Zobacz: Orange daje 100 GB internetu i przedłuża podwójne gigabajty

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange Polska

Źródło tekstu: Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu