DAJ CYNK

Od lutego przestaną docierać SMS-y z banków? Plus zapewnia, że nie ma powodów do niepokoju

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8684

W lipcu 2018 roku Polkomtel, operator sieci Plus, wypowiedział umowę zawartą między operatorami w zakresie wysokości stawek za wysyłane SMS-y aplikacyjne, czyli wysyłane przez firmy. Plus przekonuje, że klienci nie odczują żadnej zmiany, tymczasem pozostałe strony ostrzegają, że użytkownicy Plusa mogą przestać dostawać SMS-y, m.in. z banków.

Operatorzy płacą sobie za wysyłanie wiadomości

Każdy wysłany przez nas SMS do innej sieci to wydatek dla naszego operatora. A konkretnie, jeśli np. użytkownik T-Mobile wyśle SMS-a do Plusa, to T-Mobile płaci Plusowi za dostarczenie tej wiadomości. Do 2017 roku wysokość stawek (tzw. MTR) za taką operację ustalał Urząd Komunikacji Elektronicznej, przez co wszyscy operatorzy mieli je jednakowe, teraz może się to zmienić.

Polkomtel wykorzystał fakt, że wysokość stawek MTR dla SMS-ów nie jest już odgórnie narzucana i postanowił wypowiedzieć umowy zawarte z pozostałymi operatorami, chcąc narzucić wyższe stawki - 9 gr za SMS-a zamiast dotychczasowych 5 gr. Co ważne, nowa stawka miałaby dotyczyć wyłącznie wiadomości wysyłanych z aplikacji i od firm, a więc m.in. wiadomości z banków czy marketingowych.

Wypowiedzenie umowy miało miejsce w lipcu 2018 roku i obowiązuje w jej przypadku 6-miesięczny okres wypowiedzenia. Ten upływa wraz z początkiem lutego 2019 roku. Czy to oznacza, że klienci sieci Plus nagle zostaną odcięci od SMS-ów?

Plus uspokaja

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Plusa, które potwierdziło wakacyjne wypowiedzenie umowy, jak i trwające negocjacje dotyczące nowych stawek za SMS-y. Przedstawiciele Plusa uspakajają, że trwające rozmowy nie będą miały żadnego wpływu na klientów sieci Plus. Dostęp do sieci Plus będzie przez cały czas możliwy, a wszystkie strony trwających rozmów zostały poinformowane w jaki sposób będzie się to odbywało.

Największy niepokój wyrażają firmy zajmujące się masową wysyłką SMS-ów i to w imieniu właśnie takiego klienta do mediów rozesłany został komunikat straszący odcięciem klientów Plusa od SMS-ów. Rzekomo zmiana stawek miałaby nie tylko uchronić klientów Plusa od droższych od tej pory kampanii marketingowych, konkursów SMS i innych horoskopów, ale też odciąć od wiadomości z banków czy instytucji. To ostatnie, raz jeszcze, według zapewnień Plusa zdecydowanie nie nastąpi.

To oczywiście nieprawda, że SMS-y od firm np. banków nie będą dochodzić do klientów. Zapewniamy, ze klienci Polkomtelu mogą czuć się bezpiecznie i będą takie wiadomości otrzymywać

- przekazał TELEPOLIS.PL Tomasz Matwiejczuk z Grupy Cyfrowy Polsat

Firmy specjalizujące się w rozsyłce SMS-ów mają podpisane umowy z danym operatorem, z którym rozliczają się za hurtową wysyłkę SMS-ów. Szacuje się, że aż 70% udziału w tym rynku mają w Polsce Orange i T-Mobile.

Orange ostrzega, firmy panikują?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika Orange. Wojciech Jabczyński bardzo dosadnie komentuję zaistniałą sytuację:

Polkomtel przesłał nam oświadczenie o wypowiedzeniu części umowy w zakresie SMS-ów wysyłanych z aplikacji. Zdaniem Orange Polska oświadczenie jest bezskuteczne, co powinno być oczywiste również dla Polkomtela. Ze względów prawnych żaden operator nie jest bowiem w stanie odróżnić SMS-ów z aplikacji od pozostałych SMS-ów. Można to porównać do pomysłu, żeby operator wypowiedział klientowi umowę na usługi telekomunikacyjne, ale tylko w zakresie połączeń wykonywanych przez mężczyzn, podczas gdy nie może zgodnie z prawem sprawdzić, kto wykonuje połączenie, kobieta czy mężczyzna.

Na niższych stawkach zależy w dużym stopniu firmom zajmujących się masową wysyłką SMS-ów. Od tego, jaką stawkę wynegocjuje obsługujący je operator zależą ich wydatki na prowadzoną działalność. Dlatego też już kilka dni temu jedna z takich firm postanowiła zasiać ziarno niepewności wysyłając nam wiadomość o treści:

Polkomtel, operator sieci Plus, w lipcu ubiegłego roku wypowiedział umowę pozostałym operatorom GSM chcąc podnieść stawkę SMS z 5 do 9 groszy. Półroczny termin wypowiedzenia mija z końcem tego miesiąca. Co to oznacza? Już od 1 lutego osoby, które mają telefon w sieci Plus mogą nie otrzymywać SMS-ów dotyczących usług np. powiadomienia, czy kody autoryzacyjne z banku, programy lojalnościowe itp. Polkomtel posiada 20% rynku telekomunikacyjnego, który w tej sytuacji stoi przed dużym wyzwaniem. Co na to liderzy rynku? Póki co, nie chcą zgodzić się na taką zmianę.

Jak sprawa się zakończy? 

Niewątpliwie szykuje się zmiana zasad na rynku marketingu SMS. Plus może na tej zmianie skorzystać, upierając się za asymetrią stawek, podobnie jak kiedyś na asymetrii w połączeniach głosowych swój sukces budował Play. Pozostaje nam wierzyć, że na całej tej operacji nie stracą klienci operatora. Skoro kluczowa komunikacja (banki, instytucje itp.) zostanie zachowana, w "najgorszym" wypadku klienci sieci dostaną mniej marketingowego spamu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay, wł

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu