DAJ CYNK

Norwegia: Telenor wystartował z komercyjną usługą 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3136

Norwegia: Telenor wystartował z komercyjną usługą 5G

Po dwóch latach testów norweski operator Telenor wystartował z komercyjną usługą 5G. Mogą z niej korzystać użytkownicy 9 miast, chociaż jeszcze w tym roku zasięg 5G obejmie kolejne lokalizacje. Nowa sieć budowana jest głównie z pomocą Ericssona.

Norweski Telenor oficjalnie ogłosił start swojej sieci 5G wraz z komercyjną usługą dla swoich klientów. O zaletach nowej sieci mogą się przekonać mieszkańcy 9 miast. Największym zasięgiem operator objął Trondheim, gdzie działa 38 stacji bazowych w standardzie 5G.

Zobacz: Telenor wyłączy sieć 3G w 2020 roku... 5 lat przed 2G

Inne miasta to: Elverum, Askvoll, Svalbard, Kvitfjell, Heroya i Froya. Dwa ostatnie zostały objęte tylko w niewielkie części – to portowe Bodo oraz stolica kraju, Oslo, wraz z centrum technologicznym ulokowanym na terenie dawnego lotniska Fornebu. W tym miejscu znajduje się także siedziba operatora. Telenor zapowiada, że jeszcze w 2020 roku rozbuduje sieć 5G w kolejnych dzielnicach Oslo, a także dostarczy usługi w nowym standardzie w Bergen, Stavanger i Sandnes. W 2021 roku łączna liczba stacji 5G ma sięgnąć 2 tysięcy, a w ciągu kolejnych 4 lub 5 lat – przekroczyć pułap 8500

W ofercie Telenora dostępne są smartfony 5G firmy Samsung: Galaxy S20, Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra.

Zobacz: Seria Samsung Galaxy S20 oficjalnie debiutuje na polskim rynku
Zobacz: Orange: wkrótce 5G, teraz Galaxy S20+ 5G i większe paczki GB

Za budowę sieci 5G dla Telenora odpowiadać ma głównie Ericsson. O wyborze tej firmy operator poinformował w połowie grudnia, podając, że szwedzki producent zastąpi tworzącego wcześniej sieć 4G Huaweia. Chociaż zabrzmiało to, jak całkowita rezygnacja z usług Chińczyków, w późniejszych oświadczeniach firma wyjaśniła, że Huawei wciąż będzie pomagał utrzymać istniejącą sieć 4G i uaktualniać ją do zasięgu 5G w wybranych obszarach Norwegii. Hauwei dostarczy sieć radiową RAN dla 5G, ale nie będzie budował rdzenia sieci. Nowe i kluczowe instalacje 5G przejmie jednak Ericsson.

Zobacz: Telenor: do widzenia, Huawei. Witaj, Ericsson! Norweska sieć 5G bez Chińczyków
Zobacz: Norwegia nie zbanowała Huaweia, ale Telia wybrała firmę Ericsson jako dostawcę 5G
Zobacz: Norwegia pozwoli firmie Huawei zbudować sieć 5G

Przewiń w dół do następnego wpisu