DAJ CYNK

[Aktualizacja] Telenor: do widzenia, Huawei. Witaj, Ericsson! Norweska sieć 5G bez Chińczyków

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 12254

Największy norweski operator Telenor ogłosił, że Ericsson będzie jego jedynym dostawcą infrastruktury sieci 5G, zastępując dotychczasowego Huaweia. To już kolejny operator w Kraju Wikingów, który nie zamierza budować 5G razem z Chińczykami.

Zobacz: Norwegia pozwoli firmie Huawei zbudować sieć 5G

Władze Norwegii długi czas rozważały, czy objąć firmę Huawei zakazem współpracy handlowej, takim jak w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie jednak we wrześniu rząd norweski pozostawił sprawę wybór dostawcy infrastruktury do budowy sieci 5G samym operatorom. Telenor właśnie wybrał: Ericssona. 

Z przyjemnością ogłaszamy, że wybraliśmy Ericssona, by rozpoczął budowę przyszłej sieci radiowej 5G w Norwegii. Jesteśmy teraz w doskonałej pozycji, aby stać na czele modernizacji sieci w kraju - powiedział Petter-Børre Furberg, dyrektor generalny Telenor w Norwegii.

Telenor zamierza przyspieszyć z budową sieci 5G w 2020 roku. To wyzwanie wiąże się nie tylko z budową nowych przekaźników, ale także z gruntowną modernizacją obecnej sieci radiowej, która bazuje w całości na rozwiązaniach Huawei. Cały proces potrwa nawet 4 -5 lat. Huawei nie zniknie z dnia na dzień z sieci Telenor, a operator wciąż będzie jeszcze musiał korzystać z jego pomocy. Docelowo jednak Chińczyków ma zastąpić Ericsson. 

Wybierając dostawcę sieci radiowej, wzięliśmy pod uwagę ważne czynniki, takie jak jakość techniczna, zdolność do innowacji i modernizacji sieci, warunki handlowe, a także przeprowadziliśmy szczegółową ocenę bezpieczeństwa - powiedziała Sigve Brekke, CEO Grupy Telenor. - Na podstawie kompleksowej oceny postanowiliśmy wprowadzić nowego partnera do tej ważnej zmiany technologicznej w Norwegii.

Telenor nie jest osamotniony w swej decyzji. Miesiąc temu operator Telia, działający w Szwecji i Norwegii, również wybrał firmę Ericsson jako swojego jedynego dostawcę infrastruktury sieci radiowej 5G na terenie Norwegii.

Zobacz: Norwegia nie zbanowała Huaweia, ale Telia wybrała firmę Ericsson jako dostawcę 5G
Zobacz: Niemiecka Telefonica nie boi się Huaweia i wybrała go do budowy sieci 5G

Aktualizacja

Pojawiły się nowe informacje w powyższej sprawie. W ostatnią niedzielę przedstawiciel norweskiego operatora Telenor poinformował, że Huawei będzie zaangażowany w budowę sieci 5G razem z Ericssonem.

- Ericsson został wprowadzony jako nowy dostawca 5G RAN (radio access network, sieć radiowa - przyp. red.), ale będziemy również współpracować z Huawei, aby utrzymać sieć 4G, a także uaktualnić ją do zasięgu 5G w wybranych obszarach Norwegii. Huawei dostarczył sprzęt dla RAN, ale nie dla sieci bazowej. Kiedy zbudują 5G w wybranych obszarach przeznaczonych do modernizacji, dotyczyć to będzie również RAN, a nie rdzenia sieci.

- napisała Hanne Knudsen, wiceprezes Telenor ds. komunikacji, w odpowiedzi na pytania Reutersa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Telecoms.com, Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu