DAJ CYNK

Mobile Vikings rusza z akcją GIGAodpowiedzialność. Podejmij wyzwanie i... odłóż telefon

Marian Szutiak

Wydarzenia

Mobile Vikings GIGAodpowiedzialność odłóż telefon

Ponad połowa Polaków spędza z telefonem do trzech godzin dziennie, a 44% osób częściej sięga po tego typu urządzenia mobilne teraz, gdy trwa pandemia wywołana koronawirusem. Mobile Vikings zachęca do podjęcia wyzwania akcji GIGAodpowiedzialność i świadomego odkładania smartfonu, by nie dać się uzależnieniu od tego urządzenia.

Statystyki mówią same za siebie. 57 procent Polaków spędza z telefonem od 1 do 3 godzin dziennie, a u 23 procent są to ponad 4 godziny. Aż 44% osób w trakcie pandemii wydłużyło czas korzystania z telefonu o minimum 2 godziny każdego dnia. Z własnego smartfonu korzysta już 71% 10-latków, a prawie połowa dzieci ma urządzenie stale przy sobie. Sprawa jest poważna i dotyczy dziś praktycznie każdego posiadacza smartfonu. Najbardziej zagrożone fonoholizmem, czyli uzależnieniem od telefonu, są osoby młode, nieświadome jego szkodliwego wpływu. W telefonie często toczy się ich „prawdziwe” życie.

Zobacz: Omdia potwierdza: Samsung, Huawei i Xiaomi w 3Q2020 miały ponad połowę światowego rynku smartfonów. Apple wypada poza podium
Zobacz: Chiny dalej cesarstwem Huaweia

– Co czwarty nastolatek w Polsce cierpi na FOMO, czyli lęk przed odłączeniem od informacji i kontaktu przez sieć i czuje przymus ciągłego sprawdzania.

– powiedziała Magdalena Kot, socjoterapeutka

Akcja Mobile VIkings ma na celu zwrócenie uwagi na problem uzależnienia, a przede wszystkim potrzebę świadomego korzystania z telefonu. Smartfon to wielka moc, ale i „GIGAodpowiedzialność”.

Pokaż swoją GIGAodpowiedzialność i podejmij wyzwanie

Może się okazać, że nawet krótkotrwałe rozstanie ze smartfonem to nie taka przysłowiowa „pestka”.

– Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, wielu z nas nawet nie zna lub nie pamięta takiego życia. Mamy na to wiele wygodnych wytłumaczeń i usprawiedliwień – obecnie smartfony to przecież nie tylko urządzenie do kontaktu, mamy w nim zegarek i budzik, krokomierz, kalendarz, notatnik, sklepy, muzykę, gry, książki, radio, platformy do oglądania filmów, aplikacje do ćwiczeń, plany diety, przepisy.

– skomentowała Magdalena Kot

Dlatego Mobile Vikings ogłasza wyzwanie: odłóż telefon na godzinę i zajmij się czymś, na co zwykle brakuje Ci czasu – podlej kwiatki, wyprowadź psa na dłuższy spacer, poczytaj książkę, ugotuj coś dobrego. Pochwal się tym, co udało Ci się przez tę godzinę zrobić na swoich kanałach Social Media z tagiem #GIGAodpowiedzialność i nominuj kogoś, komu przydałaby się godzina bez smartfonu. Im więcej osób podejmie to wyzwanie, tym lepiej dla nich.

Mobile Vikings GIGAodpowiedzialność

Sprawdź, czy jesteś uzależniony i zapisz się na webinar z ekspertami.

Na specjalnej stronie internetowej, pod adresem blog.mobilevikings.pl/gigaodpowiedzialnosc, można znaleźć pigułkę informacyjną na temat odpowiedzialnego korzystania z telefonu, w tym garść statystyk, objawy uzależnienia, a także kilka dobrych praktyk, a przede wszystkim formularz zapisów na warsztaty online. Bezpłatny webinar „Być czy sieć?” poprowadzą opiekunowie merytoryczni akcji „GIGAodpowiedzialność”: Magdalena Kot, socjoterapeutka, trenerka i edukatorka oraz Kazimierz Ździebło, psycholog, psychoterapeuta, superwizor i trener.

Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy nie wyobrażają sobie codzienności bez telefonu, a jednocześnie czują się zmęczeni, przebodźcowani, zagubieni i obserwują u siebie przejawy uzależnienia. Zajęcia odbędą się 24 listopada 2020 roku w godzinach 17:00-20:00.

 – W dzisiejszym świecie nie da się nie korzystać z telefonu. Jako dostawca usług komunikacyjnych mamy tego świadomość, ale wiemy też, że można i warto korzystać ze smartfonów w sposób rozsądny, który nie rzutuje na codziennym życiu. Stawiamy na odpowiedzialność za naszych użytkowników. Ewentualne kumulacje gigabajtów można u nas zachować na potem lub wydać na pomoc charytatywną.

– powiedziała Magdalena Piksa, CEO Mobile VIkings Polska

Zobacz: Mobile Vikings ma ponad 60 tys. aktywnych kart SIM
Zobacz: Pajacyki: Mobile Vikings wprowadza do oferty pierwszy telefon, czyli cukierek i psikus

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Mobile Vikings

Przewiń w dół do następnego wpisu