DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje aplikację mObywatel

29.10.2017

Dodane przez: Isand

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8751

Ważne 10

4

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mObywatel. Pozwala ona na szybki dostęp do dokumentów. Wszystko na ekranie telefonu.



Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mObywatel. Pozwala ona na szybki dostęp do dokumentów. Wszystko na ekranie telefonu.

Wiele osób nie lubi nosić ze sobą kilku (a nawet kilkunastu) plastikowych kart. Niektórzy natomiast nie noszą przy sobie dokumentów wcale. Jednak prawie wszyscy mają ze sobą swój telefon. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zadbać o te grupy ludzi - teraz swoje dane będzie można wyświetlić na ekranie smartfonu. To wszystko dzięki funkcji mTożsamość.

Aplikacja pozwala również na bezpieczne przesłanie swoich danych innemu użytkownikowi mObywatela. W przyszłości obsługiwane będą również inne plastiki: legitymacja studencka, karta dużej rodziny czy prawo jazdy. Z mTożsamości może skorzystać każdy kto posiada profil zaufany, dowód osobisty, aplikację mObywatel oraz (minimum) Androida 6.0.

Obecnie trwają betatesty powyższych funkcjonalności.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze
Zaloguj się
54. wlo
0

2017-10-31 12:28:18

A swoją drogą... Jest jakaś instrukcja obsługi tej aplikacji? Nie mam i nie mam na razie zamiaru tego instalować, więc nie sprawdzę... Ale jak są zabezpieczone te dane? Jak się identyfikuje w tym systemie konkretną osobę? A jeśli ktoś kilku telefonów używa?

Odpowiedz

53. wlo
0

2017-10-31 10:40:21

50/52 - no właśnie o tym mówię...Po to aplikacja ma dostęp do bazy, żeby dane z bazy pokazać. Jeśli to autoryzowane jest na trzydzieści siedem sposobów... Jaki jeszcze dowód będzie potrzebny? Ten z podawaniem urzędnikom kodów? Po cholerę?

Odpowiedz

52. ~
0

2017-10-31 08:40:01

do wlo - nie wiem czy piszesz do 5 czy do 50jeśli do mnie 50 - to nie widziałeś chyba tej aplikacji - dowodu NIE ma - jest na niego miejsce - sa DANE z dowodu, a to coś innego (choć praktycznie to samo)

Odpowiedz

51. wlo
-1

2017-10-30 18:24:41

5 - nie rozumiesz chyba... Dowód później nie będzie wprowadzany "do" aplikacji. Bo właśnie już tam jest - tylko dowód ;-) Dlatego go (a właściwie dane odpowiadające danym zawartym w dowodzie) widać ;-)W każdym razie, plastikowych wersji na pewno nie zlikwidują. A po co wirtualne? No jak ktoś będzie chciał - będzie miał.

Odpowiedz

50. ~
-2

2017-10-30 18:17:34

do 48 - wiesz - ja to jestem jednak przyzwyczajony, że jak nie ejstem Amerykaninem, to mi USA nie daje paszportuskoro coś NIE istnieje (testy już się dawno zakończyły dla przypomnienia) i coś jest ograniczone do 4 gmin, to jak można to dawac byle komu?a jeśli trwa nadal to może tak jeden pajac z drugim w ministerstwie zechce poprawić infomacje na waszej/ich stronie? za mało wam płacą - jak dyrektorowi lasów panstwowych, który nie może wyżyć za 18.000 miesiecznie?naprawdę POLECAM wszystkim posprawdzanie jak te strony (niestey RÓZNE) działają, jak są kiepsko skoordynowane, opisane i jak mało przyjazne są dla klientaco do aplikacji - napisałem wczesniej - sa tam te same dane co w dowodzie, to po kiego ma być jeszcze dowód póxniej wprowadzonyto wszystko jest typowe dla BAJZLU i czarowania i manipulowania ludźmi jakie uprawia PIS w tym strezynska, która nie wiem dlaczego od dawna uchodzi za cudotwórcę, gdy tymczasem jest watpliwe czy faktycznie PANUJE nad swoimi urzedamipoza tym chciałbym jednak uzyskać odpowiedź jakie przepisy trzeba zmienić (i dlaczego), by mdowód był uznawany przez URZĘDNIKÓW... i dlaczego streżyńska i PIS tego NIE zrobili - ale pitolą o jakichś mitycznych udogodnieniach

Odpowiedz

49. wlo
0

2017-10-30 17:45:12

48 - będzie miała więcej sensu, kiedy wersje "m" zastąpią w relacjach z organami państwa czy instytucjami typu bank, operator itd. plastikowy dowód, prawo jazdy itp.

Odpowiedz

48. ~
0

2017-10-30 17:29:34

@44"przyznano mi taką możliwość" w sensie możesz ją aktywować na stronie? Taka możliwość jest dawna, ale fizycznie skorzystać można tylko w 4-ech miejscowościach. Trochę pochopnie napisałem, że pilotaż "był". Pilotaż nadal trwa. Jest sporo przedłużony w oczekiwaniu na przejście ustawy przez rząd. Pilotaż usługi powinien zakończyć się już jakiś czas temu i zostać wprowadzony w całej Polsce.Co do usług, korzystam z aplikacji od wczoraj. Małe problemy przy rejestracji, ale od wtedy problemów nie ma. W końcu to wersja beta, więc pretensji nie mam. Tak jak pisano wyżej - aplikacja będzie miała więcej sensu jak pojawią się pozostałe usługi, czyli przede wszystkim dowód osobisty, legitymacja studencka czy pakiet kierowcy.

Odpowiedz

47. ~Bart
-3

2017-10-30 17:22:56

Nie wiem czy to przejaw nowoczesności czy metoda na kolejną inwigilację zwykłego obywatela

Odpowiedz

46. ~
-2

2017-10-30 17:02:35

a teraz tradycyjnie oczekuje przynajmniej 3 minusy za napisanie PRAWDY

Odpowiedz

45. ~
-1

2017-10-30 17:00:52

@41 - juz mozna się pogubic co oni testują, gdzie jest to osiuągalne, kto to coś (cokolwiek) uznaje, itdco do mdokumentów - ja nie wiem w jaki sposób parę dni temu zapisałem się do mdokumentu - i akurat mowa była o dowodzie osobistym - przyznano mi taką możliwość - a przeciez wedle ciebie tego testu (po pierwsze) juz nie ma, po drugie NIE mieszkam w gminach, które testowały ten systemwięc nie wiem - widze tu najazd urzedasów (w tym informatyków - tak zwanych informatyków) z ministerstwa, którzy minusują ale SENSU w tym wszystkim nie widaćjak ktos ma watpliwości to polecam JEDNAK wypróbować te różne usługi pseudoministerstwa pseudocyfryzacji i zwrócic uwagę jak to sie odbywa, czy jest jasne, przujazne dla klienta i czy ma jakikolwiek SENS

Odpowiedz

44. ~
1

2017-10-30 17:00:30

@41 - juz mozna się pogubic co oni testują, gdzie jest to osiuągalne, kto to coś (cokolwiek) uznaje, itdco do mdokumentów - ja nie wiem w jaki sposób parę dni temu zapisałem się do mdokumentu - i akurat mowa była o dowodzie osobistym - przyznano mi taką możliwość - a przeciez wedle ciebie tego testu (po pierwsze) juz nie ma, po drugie NIE mieszkam w gminach, które testowały ten systemwięc nie wiem - widze tu najazd urzedasów (w tym informatyków - tak zwanych informatyków) z ministerstwa, którzy minusują ale SENSU w tym wszystkim nie widaćjak ktos ma watpliwości to polecam JEDNAK wypróbować te różne usługi pseudoministerstwa pseudocyfryzacji i zwrócic uwagę jak to sie odbywa, czy jest jasne, przujazne dla klienta i czy ma jakikolwiek SENS

Odpowiedz

43. ~
-3

2017-10-30 15:27:33

Czipowanie Polaków to kwestia czasu, żyjemy w czasach ostatecznych.

Odpowiedz

42. ~
3

2017-10-30 15:27:12

ad 28. APLIKACJA BĘDZIE DZIAŁAŁA W BANKU, mój błąd. W grudniu zostanie udostępniona aplikacja weryfikacyjna dla sektora komercyjnego (czyli m.in. też dla sklepów). Obsługa tej usługi będzie zależna od danego banku.@mlb wcześniej pytałeś o koszty, twierdząc, że pewnie nigdy się tego nie dowiemy. Koszt projektu to 970 tys. zł.

Odpowiedz

41. ~
3

2017-10-30 15:10:43

@40 pilotaż to był usługi mDokumentów, czyli udostępniania danych w urzędzie przy użyciu telefonu komórkowego (z kodem w SMS). Tej aplikacji jeszcze nie testowano.

Odpowiedz