DAJ CYNK

Mieszkańcy Gliwic będą protestować przeciwko 5G. Już w najbliższą sobotę przemaszerują pod Urząd Miasta

Marian Szutiak

Wydarzenia

12 września operator Orange Polska poinformował o uruchomieniu wspólnie z Huaweiem stacji obsługującej technologię 5G. Pierwsze takie testy rozpoczęły się w Gliwicach, których mieszkańcy organizują "pospolite ruszenie" przeciwko nowej technologii.

- Wychodzimy z laboratorium by sprawdzić, jak przygotowywane rozwiązania sprawdzają się „w boju”. Prowadzone w Gliwicach testy pozwalają nam przeanalizować ich funkcjonowanie w trudnych warunkach miejskich. Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka. Aby uruchomić mobilną sieć nowej generacji sprawnie i efektywnie, potrzebujemy jasnych reguł gry, porządkujących sprawy takie jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy gotowi na dialog z rządem i regulatorem rynku, dotyczący uregulowania tych kwestii – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Z szefem operatora pomarańczowej sieci nie zgadzają się mieszkańcy Gliwic, gdzie uruchomiono testowy nadajnik 5G. Wyrazem niezadowolenia części z nich będzie protest zapowiedziany na najbliższą sobotę, 29 września. Organizatorzy akcji planują między innymi zorganizowanie przemarszu pod Urząd Miasta.

- W Gliwicach, jako pierwszym polskim mieście zamierzają testować niebezpieczną technologię 5G. Powiedzmy głośno: „nie!” Nie dajmy zrobić z siebie królików doświadczalnych!  Proszę, wysyłajcie masowo maile do Urzędu Miasta Gliwice z pytaniami, kto wydał zgodę na zamontowanie urządzeń, gdzie się znajdują i od kiedy są aktywne. Niech wiedzą, że społeczeństwo nie śpi - napisali organizatorzy akcji protestacyjnej na Facebooku.

Podobnie jak w przypadku protestów przeciwko budowie kolejnych nadajników sieci komórkowych, tu także chodzi o rzekomy szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie ludzi. Protestujący mają rację, czy jest to nowa forma "Polowania na czarownice", tym razem przybierające formę nowych technologii?

Zobacz: UKE zorganizował spotkanie w sprawie zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby telefonii nowej generacji 5G
Zobacz: Protesty przeciwko budowie nadajników. Czy winny jest "ciemnogród", czy takie określenie jest nadużyciem?

Ankieta
16%
23%
56%
3%
3%

Wszystkich głosujących: 732

Źródło ankiety: Mniej niż jeden na dziesięciu nastolatków wykorzystuje Internet do innych celów niż rozrywka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange, Telko.in, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu