DAJ CYNK

Facebook musi zapłacić włoskim narodowcom za bana

Dodane przez: Isand

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6246

Kolejne kraje coraz mocniej dają do zrozumienia Facebookowi, że nie może sobie on pozwalać na wszystko. Włoski sąd nakazał odbanowanie włoskiej organizacji CasaPound i wypłacenie jej odszkodowania.

Facebook zablokował konta CasaPound Italia na zarówno na swoim głównym portalu, jak i na Instagramie. Organizacja odwołująca się do poety Ezry Pounda nie jest jednak mała - ma 240 tysięcy polubień na Facebooku, oddziały w każdej włoskiej prowincji, a jej wychowankami jest wielu włoskich polityków (związany z nią był też niedawny burmistrz Rzymu). Dlatego też Facebook szybko musiał wyjaśniać swoje postępowanie włoskiej agencji prasowej ANSA. Serwis argumentował, że CPI złamała regulamin i szerzyła mowę nienawiści, dlatego już nie będzie jej na portalu.

Takiej argumentacji nie przyjął włoski sąd, do którego odwołała się CasaPound. Sędziowie uznali, że działania Facebooka są niedopuszczalne i godzą w debatę publiczną oraz uniemożliwiają wymianę poglądów. Sąd nakazał odbanowanie kont oraz wypłacenie CPI odszkodowania w wysokości 800 euro za każdy dzień bana. Portal musi tez opłacić koszty sądowe.

Zobacz Węgry nakładają grzywnę na Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: corriere della sera, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu