DAJ CYNK

Facebook musi zapłacić włoskim narodowcom za bana

Michał Świech

Wydarzenia

Kolejne kraje coraz mocniej dają do zrozumienia Facebookowi, że nie może sobie on pozwalać na wszystko. Włoski sąd nakazał odbanowanie włoskiej organizacji CasaPound i wypłacenie jej odszkodowania.

Facebook zablokował konta CasaPound Italia na zarówno na swoim głównym portalu, jak i na Instagramie. Organizacja odwołująca się do poety Ezry Pounda nie jest jednak mała - ma 240 tysięcy polubień na Facebooku, oddziały w każdej włoskiej prowincji, a jej wychowankami jest wielu włoskich polityków (związany z nią był też niedawny burmistrz Rzymu). Dlatego też Facebook szybko musiał wyjaśniać swoje postępowanie włoskiej agencji prasowej ANSA. Serwis argumentował, że CPI złamała regulamin i szerzyła mowę nienawiści, dlatego już nie będzie jej na portalu.

Takiej argumentacji nie przyjął włoski sąd, do którego odwołała się CasaPound. Sędziowie uznali, że działania Facebooka są niedopuszczalne i godzą w debatę publiczną oraz uniemożliwiają wymianę poglądów. Sąd nakazał odbanowanie kont oraz wypłacenie CPI odszkodowania w wysokości 800 euro za każdy dzień bana. Portal musi tez opłacić koszty sądowe.

Zobacz Węgry nakładają grzywnę na Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: corriere della sera, wł