DAJ CYNK

Dziurawe API będzie jedną z przyczyn zamknięcia usługi Google+ dla konsumentów

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2311

Przez ponad 2 lata ukryte dane prawie 500 tys. użytkowników serwisu Google+ były dostępne dla zewnętrznych programistów. Wyszukiwarkowy gigant zamiata problem pod dywan i zamyka usługę dla konsumentów.

W wyniku błędu oprogramowania związanego z interfejsami API stosowanymi w Google+, 438 aplikacji miało potencjalnie dostęp do nazw, dat urodzenia, adresów e-mail, zdjęć profilowych, zawodów i innych danych należących do 496 951 użytkowników usługi. Choć, jak twierdzi Google, nie ma dowodów na to, że którekolwiek z tych informacji zostały wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem, a problem w marcu 2018 roku został naprawiony, firma postanowiła zamknąć konsumencką wersję serwisu. Do podjęcia takiej decyzji przyczyniło się też niskie zainteresowanie społecznościową usługą, która miała pierwotnie konkurować z Facebookiem.

Google+ nie jest udanym przedsięwzięciem dla giganta z Mountain View. Według najnowszych danych, 90% sesji w konsumenckiej wersji usługi trwało mniej niż 5 sekund. Ponadto, jak podaje serwis Android Headlines, w ostatnim czasie z mobilnej wersji Google+ korzystało tylko około 2,5 mln osób, z czego jedna piąta to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Proces zamykania usługi Google+ dla konsumentów potrwa do sierpnia 2019 roku. Serwis będzie jednak nadal dostępny dla użytkowników biznesowych.

Google zamierza w przyszłości ograniczyć ilość danych użytkowników Androida Gmaila, dostępnych dla zewnętrznych deweloperów. Firma planuje zmienić sposób, w jaki aplikacje pytają o uprawnienia, dając użytkownikom Androida większą kontrolę nad nimi. Zostanie też ograniczona możliwość otrzymywania przez aplikacje na Androida uprawnień do rejestru połączeń i SMS-ów na urządzeniach z tym systemem, nie będzie też pozwolenia na dostęp do danych kontaktowych za pośrednictwem interfejsu API kontaktów systemu Android.

Zobacz: Kanadyjski operator ujawnił specyfikację oraz ceny nowych smartfonów Google'a
Zobacz: Aplikację Mapy Google czekają spore zmiany. Pojawi się karta Dojazdy oraz integracja z serwisami muzycznymi
Zobacz: Google Android - 10 lat najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Google, Android Headlines, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu