DAJ CYNK

Do 2022 roku biometria behawioralna zastąpi hasła

12.01.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2390

Ważne 1

1

W ciągu kilku lat wszyscy możemy zapomnieć o hasłach, których używamy do zabezpieczenia i odblokowywania naszych urządzeń - wynika z raportu Gartnera.W ciągu kilku lat wszyscy możemy zapomnieć o hasłach, których używamy do zabezpieczenia i odblokowywania naszych urządzeń - wynika z raportu Gartnera.

Analitycy Gartnera wierzą, że sztuczna inteligencja zaszyta w naszych urządzeniach będzie oznaczać zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Ma to nastąpić szybciej, niż większość z nas myśli.

Sztuczna inteligencja na urządzeniu jest obecnie ograniczona do urządzeń typu "premium", co zapewnia lepszą ochronę danych i zarządzanie energią niż pełna sztuczna inteligencja w chmurze, ponieważ dane są przetwarzane i przechowywane lokalnie - napisał Gartner w swoim raporcie.

Smartfony będą rozszerzeniem użytkownika, zdolnym rozpoznać i przewidzieć jego następny ruch. Będą rozumieć, kim jesteś, czego chcesz, kiedy chcesz, jak chcesz to zrobić i wykonywać zadania na twoim autorytecie. Ta umiejętność nie tylko zapewni, że twoje urządzenie cyfrowe będzie działało pod twoją władzą, ale również czego możemy się od niego spodziewać pod względem funkcjonalności i zachowania.

Firma badawcza przewiduje, że smartfony nowej generacji będą zbierać dane behawioralne w celu dokładniejszego profilowania użytkownika. Utoruje to drogę do dynamicznej ochrony i pomocy w sytuacjach awaryjnych. Korzyści z tego będą mieć także ubezpieczyciele. Na przykład stawki za ubezpieczenie samochodu mogłyby być ustalane na podstawie zachowań kierowcy.

Biometria behawioralna to technologia analizująca zachowania użytkowników, takie jak dynamika naciskania przycisków, sposób chodzenia, głos, korzystanie z myszy i inne. Na podstawie zebranych danych tworzony jest unikatowy szablon biometryczny na urządzeniu. Gdy zachowanie jest niezgodne z szablonem, dostęp do urządzenia jest blokowany i na przykład wymagane jest dodatkowe uwierzytelnienie.

Urządzenia z wbudowaną sztuczną inteligencją mogą też automatycznie wykryć treści nieodpowiednie dla użytkownika, takie jak obrazy, filmy lub tekst i oznaczać je flagą lub blokować. Jak podaje raport Gartnera, oprogramowanie rozpoznające komputer może wykryć wszelkie treści, które naruszają jakiekolwiek prawa lub zasady. Na przykład robienie zdjęć w urządzeniach o wysokim poziomie bezpieczeństwa lub przechowywanie wysoko sklasyfikowanych danych na smartfonie opłacanym przez firmę spowoduje powiadomienie działu IT.

Biometria behawioralna pomoże także przy uwierzytelnianiu, aby użytkownicy przestali zabezpieczać swoje urządzenia i konta w różnych serwisach hasłami z tej listy.

Uwierzytelnianie oparte na haśle stało się zbyt skomplikowane i mniej skuteczne w dzisiejszych czasach, co skutkuje słabymi zabezpieczeniami, niską wygodą użytkowania i wysokim kosztem posiadania. Technologia bezpieczeństwa w połączeniu z uczeniem maszynowym, biometrią i zachowaniem użytkowników może faktycznie poprawić użyteczność i możliwości samoobsługi - powiedział Mariusz Osiński, inżynier techniczny z firmy Bitdefender.

Przewidywania Gartnera to nie tylko teoria. Australijscy naukowcy z powodzeniem opracowali prototyp ubrania, które wykorzystuje chód człowieka jako token uwierzytelniający. W podobny sposób smartfony mogą przechwytywać i uczyć się zachowań użytkownika, takich jak indywidualny sposób chodzenia, wywierania nacisku na telefon, przewijania i pisania, bez potrzeby używania haseł i aktywnych uwierzytelnień. Inne technologie sztucznej inteligencji, których Gartner spodziewa się w urządzeniach przenośnych wypuszczonych do 2022 roku, obejmują rozpoznawanie emocji, rozumienie języka naturalnego, analizę dźwięku i wiele innych.

Źródło tekstu: Bitdefender, wł

Komentarze
Zaloguj się
19. ~
0

2018-01-13 20:56:08

@18 nie martw sie, niedlugo beda wymuszac jeszcze czesciej, a pozniej stwierdza, ze zmieniaja na odcisk palca dla dobra uzytkownikow. I ludziki to kupia, bedac szczesliwi, ze juz niczego nie beda musieli pamietac, a korpa, NSA i inne agentury tak im dobrze robia. To stado baranow.

Odpowiedz

18. ~
0

2018-01-13 17:02:45

jak na razie te algorytmy (bo to to samo) powodują u wielu użytkowników jedynie problemy - dla przykładu google mail, tweeter czy FB zmuszają niektórych (nie wiedzieć czemu akurat tych) klientów do częstej zmiany hasła, czasem nawet dzień po dniu, bo logarytm uważa/daje sugestię, jakoby KTOŚ INNY logował siętak więc nie wiem... zacznijcie się bać... :))

Odpowiedz

17. ~pabloki
0

2018-01-12 16:33:34

"W ciągu kilku lat wszyscy możemy zapomnieć o hasłach," tak tak hakiery się doskonalą cały czas . dla nich to nawet lepiej bo wiele haseł i danych w jednym miejscu.

Odpowiedz

16. ~era
0

2018-01-12 16:01:34

a co to za zmuszanie . a gdzie wolnośc jednostki , . Mają gdzieeś . . mie ma demokracji , jest ICH demokracja . jak w sklepie z edlinami , masz wybór taki jaki wyprodukują , zgodnie z "Załozeniami"

Odpowiedz

15. wlo
0

2018-01-12 15:25:36

9 - możesz liczyć, ze organy administracji publicznej jeszcze tego przestrzegać będa. Być może i służby... Ale na pewno nie prywatne firmy nastawione na zysk z handlu danymi. Będa pozyskiwać skąd tylko się da. Nawet nieformalnie.Ja dostaję codziennie diesiątki różnych wiadomosci - ofert itp. Od coraz to nowych firm.Zdarzają się "kwiatki", w których nadawca informuje mnie, że pozyskał mój adres od takiej to atakiej firmy (oczywiście nieznanej mi wcześniej) i proszą o zgodę na przesyłanie tego co tam akurat oferują.Myślisz, ze żadanie usunięcia danych skierowane do firmy, która im udostępniła moje dane coś daje? Może w jednej bazie kasują, ale mają drugą, trzecią, kopię pierwszej... Zawsze coś może nie tak pójś z usuwaniem danych ;-)

Odpowiedz

14. msnet
0

2018-01-12 15:08:15

@11, Anti-X - idąc Twoim tokiem rozumowania powinienem ingerować w treść cytowanych wypowiedzi, co jest niedopuszczalne. Zauważ na przykład, że stwierdzenie "uwierzytelnianie oparte na haśle" to fragment wypowiedzi Polaka, więc nawet nie było potrzeby tłumaczenia z innego języka, przy czym łatwo dokonać jakiegoś"przeinaczenia". A poza tym co Ci nie pasuje w technologii nazywanej biometrią behawioralną?

Odpowiedz

13. ~!~
0

2018-01-12 15:02:11

@9 Właśnie - możesz je sam głupio udostępnić. Możesz to zrobić nieświadomie albo nawet już to zrobiłeś. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale uważam, że technologia daje takie możliwości o jakich nawet nie śnimy. A rozwija się to wszystko w ekspresowym tempie...

Odpowiedz

12. ~Pablosox123
0

2018-01-12 14:45:35

A co powiecie na to, inwigilacja czy chcecie czy nie jest wszędzie. Monitoring miejski i automatyczny system rozpoznawania postaci. Wiedza jak chodzisz po mieście i co robisz.

Odpowiedz

11. ~Anti-X
0

2018-01-12 14:27:08

@10: Po prostu "msnet" tak ma, a kilka przykładów można tu zobaczyć: "biometria behawioralna to technologia...", "uwierzytelnianie oparte na haśle..." - i tak prawie w każdym artykule tego autora.

Odpowiedz

10. ~tof
1

2018-01-12 14:02:04

@msnet: "wykonywać zadania na twoim autorytecie" - w jakim języku ten człowiek się wypowiadał? To jakaś koszmarna techno-korporacyjna nowomowa.

Odpowiedz

9. ~tof
0

2018-01-12 14:00:41

@7: Niby w jaki sposób jakikolwiek podmiot miałby legalnie lub nielegalnie pozyskać bez mojej zgody moje dane skanowania dotyczące siatkówki oka, czy linii papilarnych? Jeśli sam ich głupio nie udostępnię jakiemuś Apple, który ewentualnie wrzuci to na swoje serwery, to nie wiem, kto niby to może mieć.

Odpowiedz

8. ABP
1

2018-01-12 13:32:32

@2: Teraz nawet dowodu osobistego nie wyrobi.

Odpowiedz

7. ~~
1

2018-01-12 13:21:06

Zdając sobie sprawę z tego, że prędzej czy później i tak moje odciski palców zostałyby pozyskane w taki czy inny sposób, przestałem obawiać się czytnika linii papilarnych w smartfonie. Okazało się to również bardzo wygodne. Zarazem nie planuję żadnych zamachów, kradzieży stulecia ani zbrodni przeciwko ludzkości, by obawiać się przechowywania ich w bazach instytucji. Już i tak jesteśmy niewolnikami technologii, zresztą idąc z duchem czasu nawet ludzie bardzo oporni tego nie unikną. Wzbranianie się przed rozwiązaniami typu skaner linii papilarnych, twarzy czy tęczówki oka, to głupota. Jeśli ktokolwiek by chciał i potrzebował tych danych to i tak je uzyska. Taka jest rzeczywistość.

Odpowiedz

5. ~
-1

2018-01-12 12:56:07

Totalna bzdura

Odpowiedz

4. ~
0

2018-01-12 12:51:40

zdał no twoje skan i odciski są tam gdzie się nawet nie spodziewasz

Odpowiedz