DAJ CYNK

Do 2022 roku biometria behawioralna zastąpi hasła

msnet

Wydarzenia

W ciągu kilku lat wszyscy możemy zapomnieć o hasłach, których używamy do zabezpieczenia i odblokowywania naszych urządzeń - wynika z raportu Gartnera.W ciągu kilku lat wszyscy możemy zapomnieć o hasłach, których używamy do zabezpieczenia i odblokowywania naszych urządzeń - wynika z raportu Gartnera.

Analitycy Gartnera wierzą, że sztuczna inteligencja zaszyta w naszych urządzeniach będzie oznaczać zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Ma to nastąpić szybciej, niż większość z nas myśli.

Sztuczna inteligencja na urządzeniu jest obecnie ograniczona do urządzeń typu "premium", co zapewnia lepszą ochronę danych i zarządzanie energią niż pełna sztuczna inteligencja w chmurze, ponieważ dane są przetwarzane i przechowywane lokalnie - napisał Gartner w swoim raporcie.

Smartfony będą rozszerzeniem użytkownika, zdolnym rozpoznać i przewidzieć jego następny ruch. Będą rozumieć, kim jesteś, czego chcesz, kiedy chcesz, jak chcesz to zrobić i wykonywać zadania na twoim autorytecie. Ta umiejętność nie tylko zapewni, że twoje urządzenie cyfrowe będzie działało pod twoją władzą, ale również czego możemy się od niego spodziewać pod względem funkcjonalności i zachowania.

Firma badawcza przewiduje, że smartfony nowej generacji będą zbierać dane behawioralne w celu dokładniejszego profilowania użytkownika. Utoruje to drogę do dynamicznej ochrony i pomocy w sytuacjach awaryjnych. Korzyści z tego będą mieć także ubezpieczyciele. Na przykład stawki za ubezpieczenie samochodu mogłyby być ustalane na podstawie zachowań kierowcy.

Biometria behawioralna to technologia analizująca zachowania użytkowników, takie jak dynamika naciskania przycisków, sposób chodzenia, głos, korzystanie z myszy i inne. Na podstawie zebranych danych tworzony jest unikatowy szablon biometryczny na urządzeniu. Gdy zachowanie jest niezgodne z szablonem, dostęp do urządzenia jest blokowany i na przykład wymagane jest dodatkowe uwierzytelnienie.

Urządzenia z wbudowaną sztuczną inteligencją mogą też automatycznie wykryć treści nieodpowiednie dla użytkownika, takie jak obrazy, filmy lub tekst i oznaczać je flagą lub blokować. Jak podaje raport Gartnera, oprogramowanie rozpoznające komputer może wykryć wszelkie treści, które naruszają jakiekolwiek prawa lub zasady. Na przykład robienie zdjęć w urządzeniach o wysokim poziomie bezpieczeństwa lub przechowywanie wysoko sklasyfikowanych danych na smartfonie opłacanym przez firmę spowoduje powiadomienie działu IT.

Biometria behawioralna pomoże także przy uwierzytelnianiu, aby użytkownicy przestali zabezpieczać swoje urządzenia i konta w różnych serwisach hasłami z tej listy.

Uwierzytelnianie oparte na haśle stało się zbyt skomplikowane i mniej skuteczne w dzisiejszych czasach, co skutkuje słabymi zabezpieczeniami, niską wygodą użytkowania i wysokim kosztem posiadania. Technologia bezpieczeństwa w połączeniu z uczeniem maszynowym, biometrią i zachowaniem użytkowników może faktycznie poprawić użyteczność i możliwości samoobsługi - powiedział Mariusz Osiński, inżynier techniczny z firmy Bitdefender.

Przewidywania Gartnera to nie tylko teoria. Australijscy naukowcy z powodzeniem opracowali prototyp ubrania, które wykorzystuje chód człowieka jako token uwierzytelniający. W podobny sposób smartfony mogą przechwytywać i uczyć się zachowań użytkownika, takich jak indywidualny sposób chodzenia, wywierania nacisku na telefon, przewijania i pisania, bez potrzeby używania haseł i aktywnych uwierzytelnień. Inne technologie sztucznej inteligencji, których Gartner spodziewa się w urządzeniach przenośnych wypuszczonych do 2022 roku, obejmują rozpoznawanie emocji, rozumienie języka naturalnego, analizę dźwięku i wiele innych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bitdefender, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu