DAJ CYNK

[Aktualizacja] Współzałożyciel WhatsAppa zachęca do usunięcia konta z Facebooka

21.03.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7847

Ważne 9

1

Dane są obecnie jednym z najcenniejszych towarów. Nie powinno więc dziwić, że gdy ktoś uzyskuje dostęp do danych 50 mln osób bez ich wiedzy i zgody, wychodzi z tego skandal.Dane są obecnie jednym z najcenniejszych towarów. Nie powinno więc dziwić, że gdy ktoś uzyskuje dostęp do danych 50 mln osób bez ich wiedzy i zgody, wychodzi z tego skandal.

Podczas ostatniego weekendu amerykańskie media rozpisywały się o firmie Cambridge Analityka (CA), która zbierała informacje z 50 milionów profili na Facebooku, na ogół bez zgody ich posiadaczy. Uzyskane w ten sposób dane miały być rzekomo wykorzystane do profilowania kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa oraz mogły wpłynąć na wyniki wyborów na najwyższy urząd w USA w 2016 roku, poprzez faworyzowanie własnie tego kandydata.

W związku z tym, że informacje pozyskane przez CA pochodziły z Facebooka, powstało domniemanie, że portal społecznościowy Marka Zuckerberga brał pośredni udział w ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Zwrócił na to uwagę Brian Acton, który w 2009 roku założył WhatsAppa (wspólnie z Janem Koumem). Oliwy do ognia dodaje fakt, że Mark Zuckerberg jak dotąd milczy w sprawie nadużywania danych użytkowników Facebooka przez CA, z pogwałceniem wytycznych i warunków portalu.

W związku z zaistniałymi okolicznościami, Brian Acton napisał na Twitterze, że ludzie powinni usunąć swoje profile z Facebooka. Usuń i zapomnij. Czas zadbać o prywatność. Powstał na tę okoliczność nawet specjalny hasztag #deletefacebook.


[Aktualizacja 21.03.2018 godz. 21:48]

Do całej sprawy odniósł się w końcu szef Facebooka. W swoim oświadczeniu opublikowanym na Facebooku oczywiście, Mark Zuckerberg podał wyczerpujący harmonogram wydarzeń i przyznał, że popełniono błędy, które się nigdy więcej nie powtórzą.

Naszym obowiązkiem jest chronić twoje dane, a jeśli nie możemy, nie zasługujemy na to, by ci służyć. Pracowałem, aby dokładnie zrozumieć, co się stało i jak się upewnić, że to się nie powtórzy. Dobra wiadomość jest taka, że najważniejsze działania, aby temu zapobiec, już zrobiliśmy lata temu. Ale popełniliśmy również błędy, mamy więcej do zrobienia, musimy się pospieszyć i to zrobić.

Są tacy, którzy po raz kolejny wieszczą rychły koniec Facebooka. A jak Wy uważacie?

Źródło tekstu: Engadget, @brianacton, wł

Komentarze
Zaloguj się