DAJ CYNK

Telewizja Polska udostępni widzom hybrydowy dekoder DVB-T2

Marian Szutiak

Telewizja i VoD

Telewizja Polska hybrydowy dekoder DVB-T2/HEVC

W przyszłym roku naziemna telewizja cyfrowa w Polsce przejdzie na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Telewizja Polska przygotowuje hybrydowy dekoder, który będzie w stanie obsłużyć ten standard, a przy okazji da dostęp do biblioteki VOD publicznego nadawcy.

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce wykorzystuje na swoje potrzeby częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Pasmo 700 MHz ma zostać jednak zwolnione na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych, związane z siecią 5G. Przy tej okazji zmieni się w Polsce również sposób nadawania naziemnej telewizji - w miejsce stosowanego obecnie DVB-T wejdzie nowocześniejszy i dający większe możliwości standard DVB-T2/HEVC.

Zobacz: TVN i Emitel rozszerzają testy DVB-T2/HEVC o Gdańsk
Zobacz: Telewizja Polska i Emitel testują telewizję naziemną w standardzie DVB-T2

Użycie nowszej technologii może spowodować, że nie każdy w Polsce będzie mógł nadal oglądać telewizję przy użyciu posiadanego sprzętu. Aby również tym osobom umożliwić oglądanie telewizji naziemnej, w sprzedaży będą dostępne specjalne dekodery, które trzeba będzie podłączyć do telewizorów. Takie urządzenie szykuje również polski nadawca publiczny, czyli Telewizja Polska.

Hybrydowy dekoder TVP umożliwi kontynuowanie oglądania naziemnej telewizji cyfrowej po zmianie technologii nadawania. Jak podają Wirtualnemedia.pl, urządzenie zaoferuje również zaoferuje dodatkowe funkcje:

  • nPVR - możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku lub obejrzenia audycji wyemitowanej do 7 dni wstecz,
  • VOD - dostęp do biblioteki VOD Telewizji Polskiej i jej partnerów, a także możliwość uruchomienia usług OTT innych podmiotów.

Zobacz: UKE przypomina: kupując telewizor, sprawdź czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Zobacz: DVB-T2 da nam telewizję naziemną w lepszej jakości i nowe kanały

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Wirtualnemedia.pl