DAJ CYNK

Telewizja Polska i Emitel testują telewizję naziemną w standardzie DVB-T2

Dodane przez: HTur

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 16573

W Krakowie i Katowicach można korzystać ze standardu DVB-T2. Tam właśnie Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy. A co dalej?

Pierwszy etap testów emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2 ma potrwać 3 miesiące. Jest emitowany z obiektów Emitel w Krakowie i Katowicach. Można znaleźć go na kanale 27 w ramach SFN (Single Frequency Network), gdzie nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka. Dociera on do ponad 6 mln mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Tu warto przypomnieć, że w 2022 roku planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC, Prowadzone aktualnie testy mają przygotować Emitel do płynnej migracji na niego.

DVB-T2 to standard pozwalający m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD oraz stworzy możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów.

Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie. Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście, a w następnych miesiącach planujemy zasięgiem testów obejmować kolejne lokalizacje, tak żeby objąć nimi obszar zbliżony do powierzchni całego kraju, a tym samym, aby każdy widz TVP w Polsce mógł sprawdzić możliwości techniczne swojego odbiornika. Planujemy też wykorzystać nowe częstotliwości do zapoznania widzów z unikalną ofertą TVP, która do tej pory, ze względu na niewystarczającą liczbę multipleksów, nie mogła być dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej

                                                                                                                   – powiedział Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.

Zobacz: DVB-T2 da nam telewizję naziemną w lepszej jakości i nowe kanały

Piotr Guziewicz, Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A., dodaje:

Testy pomogą nam lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu. Ponadto dadzą szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC, a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów

Warto przypomnieć, że zodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych” wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej (od 1 grudnia 2019 r.) powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.

Jak dotąd telewizja naziemna w całej Europie wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz, a zmiana standardu nadawania powiązana jest z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych w oparciu o Decyzję Komisji Europejskiej. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. Z kilku zaplanowanych etapów dwa zostały już wykonana w pierwszej połowie tego roku, a kolejne - w tym zmiana standardu nadawania - nastąpią w 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: JESHOOTS.com/Pexels

Przewiń w dół do następnego wpisu