DAJ CYNK

Rząd PiS dostaje piachem po oczach. Polacy nie chcą telewizji

Mieszko Zagańczyk

Telewizja i VoD

Zerwanie więzi pokoleniowej – to nam grozi jako społeczeństwu, bo młodzi nie chcą oglądać telewizji linearnej, za to wybierają streaming. Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, wyraził zaniepokojenie pierwszymi wnioskami z badań oglądalności TV.

We wtorek w sejmie i senacie obradowały komisje kultury i środków przekazu, które oceniały sprawozdanie dotyczące działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Mediów Narodowych w 2022 roku. Wydarzenie szczegółowo relacjonuje portal Wirtualnemedia.pl, który przytacza też alarmistyczne ostrzeżenia przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, znanego z żarliwej obrony interesów rządzącej partii i krytyki niezależnych mediów.

Przewodniczący Świrski odpierał zarzuty, że KRRiT prowadzi postępowania przeciwko dziennikarzom, a mówienie o bezstronności i obiektywizmie rankingów wolności prasy uznał za „oczywiste bajki z mchu i paproci”. W ten sposób skomentował pytanie o ranking Reporterów bez granic, w którym Polska z najsłabszym wynikiem w historii zajęła 66. miejsce.

KRRiT: młodzi nie oglądają telewizji

Maciej Świrski dał również wyraz zaniepokojenia trendom wśród młodych ludzi i ich podejściem do tradycyjnej telewizji. W ciągu dwóch miesięcy Krajowy Instytut Mediów ma opublikować badania dotyczące oglądalności, które dadzą bardziej szczegółowy obraz sytuacji, jednak już teraz widać niepokojące, zdaniem przewodniczącego KRRiT, tendencje.

Po pierwsze zanikająca rola telewizji tradycyjnej, tak zwanej linearnej. Zwłaszcza wśród młodzieży i najmłodszych odbiorców. Ci praktycznie telewizji linearnej już nie oglądają

– zauważył Maciej Świrski.

W dalszej części wypowiedzi przewodniczący KRRiT zasugerował, że jest to prawdziwy i realny problem polskich mediów, nad którym powinien się nachylić ustawodawca, zaś inne omawiane kwestie to alternatywna rzeczywistość. 

Maciej Świrski wskazuje na duże niebezpieczeństwo tego, że młodzi nie chcą oglądać tradycyjnej telewizji, zamiast niej wybierają nowsze technologie, jak streamingowe serwisy wideo. Dostrzega w tym trendzie groźbę zerwania więzi pokoleniowej w społeczeństwie.

Jeżeli młodzież i osoby najmłodsze w naszym społeczeństwie, nie korzystają z telewizji, z której my korzystamy i korzysta najstarsza część społeczeństwa, to oznacza, że następuje zerwanie więzi pokoleniowej. Służą temu nowe wynalazki. Te, które już się pojawiły i będą rozwijane coraz bardziej

 – skarżył się szef KRRiT.

Przewodniczący Świrski wygłosił też tyradę na temat zagrożeń dotyczących sztucznej inteligencji

Rozwija się ona eksplozywnie i każdego miesiąca przybywa około tysiąca aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Zastosowanie tego w mediach, zwłaszcza internetowych, bez nadzoru regulacyjnego spowoduje, że będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową jakością zmian społecznych

 – przestrzegał Maciej Świrski.

Szef KRRiT przekonywał, że sztuczną inteligencję można wykorzystywać do nowego rodzaju uzależnień, jak w grach komputerowych. 

Sztuczna inteligencja potrafi generować obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym zgodnie z preferencjami odbiorcy. Można sobie wyobrazić, że jakieś aplikacje będą wywoływać uzależnienie młodych ludzi 

– alarmował Maciej Świrski.

Zobacz: KRRiT chce regulować Polakom internet. „Nie po to, by cenzurować”
Zobacz: Smartfony znikają z kieszeni. Młodzi mają dość

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock. GOV.pl

Źródło tekstu: Wirtualnemedia.pl