DAJ CYNK

Nokia wdraża sieć do obsługi infrastruktury TV w Polsce

Marian Szutiak

Telewizja i VoD

Nokia Emitel Oscilloquartz sieć infrastruktura TV Polska

Nokia zakończyła wraz z firmami Emitel i Oscilloquartz wdrażanie w Polsce sieci przesyłu i synchronizacji IP dla usług transmisji telewizji cyfrowej o zasięgu ogólnokrajowym. Ma ona stanowić wsparcie dla infrastruktury DVB-T2, używanej przez prawie 30 kanałów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości.

Wdrożona przez Nokię sieć ma wspierać ogólnopolską infrastrukturę naziemnej telewizji cyfrowej (DTT) i dystrybucji multimediów, a także zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych, wynikające ze wzrostu ruchu wideo i dostępu do Internetu. Naziemna Telewizja Cyfrowa (DVB-T2) jest podstawowym źródłem sygnału telewizyjnego dla ponad 13 milionów polskich widzów.

Decyzja polskiego rządu i organów regulacyjnych o uaktualnieniu wszystkich systemów nadawczych do nowego standardu DVB-T2 wymagała modernizacji sieci transmisyjnej w celu zwiększenia pojemności, obsługi nowych aplikacji oraz zapewnienia bardzo wysokiej dokładności synchronizacji i odporności, tak aby zapewnić widzom niezmiennie najwyższą jakość dźwięku i obrazu. Ponieważ nadawanie w standardzie DVB-T2 wiąże się z bardzo rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi synchronizacji czasu, sieć przesyłowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu jej z dokładnością poniżej mikrosekundy dla każdego nadajnika DVB-T2, chroniąc przed zakłóceniami sygnału i spoofingiem.

Ta sieć przesyłowa, składająca się z ponad 500 routerów Nokia IP/MPLS w 300 lokalizacjach i ponad 130 zaawansowanych zegarów Primary Reference Timing Clocks firmy Oscilloquartz, a także z innymi elementami infrastruktury i sieci, jest jedną z najbardziej zaawansowanych sieci przesyłowych IP/MPLS wspierających dystrybucję synchronizacji czasu w Europie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy być częścią tego projektu, dostarczając usługi telewizyjne nowej generacji do milionów gospodarstw domowych w Polsce. Był to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie projektów, jakie ostatnio realizowaliśmy. Dzięki profesjonalizmowi zespołów Emitel, Nokia i Oscilloquartz udowodniliśmy, że nawet najbardziej złożoną infrastrukturę sieciową można uruchomić w ciągu jednego roku.

– powiedział Marcin Guzy, Customer Team Head Poland w Nokii

Projekt refarmingu częstotliwości wymusił zmiany technologiczne nie tylko w warstwie radiowej, ale także w sieci transmisji danych. Był to wielowymiarowy projekt angażujący specjalistów z wielu branż, najbardziej złożony i wymagający w historii naszej spółki. Przygotowania rozpoczęliśmy w 2018 roku, a pierwsze zmiany częstotliwości zostały wykonane w marcu 2020 roku. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 naszych ekspertów. W tym zadaniu uczestniczyło również około 40 polskich i zagranicznych firm. Wprowadzono nowy, bardziej efektywny standard emisji DVB-T2 / HEVC zapewniający lepszą jakość obrazu i dźwięku - a także nowe kanały telewizyjne w przyszłości.

– dodał Jerzy Godek, Członek Zarządu Emitel S.A.

Zobacz: Decyzja UKE narusza Konstytucję. Chodzi o TVP i DVB-T
Zobacz: Netflix w październiku: Wielka Woda, Ostatnia Wieczerza i wiele innych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: OleksSH / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Nokia