DAJ CYNK

Tauron zwiększa przepustowość sieci światłowodowych na południu Polski

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Tauron zwiększa przepustowość sieci światłowodowych na południu Polski

Tauron rozbudowuje istniejącą sieć DWDM - technologię optyczną, pozwalającą na realizację najbardziej wymagających usług teletransmisyjnych. W efekcie ma zwiększyć się przepustowość łączy, a zmniejszyć ich awaryjność. Projekt dotyczy południowej Polski i obejmuje ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

Realizacja dotyczy rozbudowy sieci telekomunikacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jak przekonuje Tauron, po zakończeniu projektu firma będzie dysponować siecią o najwyższych parametrach, gotową do obsługi obecnych i przyszłych potrzeb transmisyjnych. Dzięki temu zwiększą się możliwości przepustowości sieci światłowodowych Taurona - uzyskując dodatkowe 1,4 Tb/s

TAURON zapewnia, że dzięki modernizacji zwiększy się bezpieczeństwo usług Data Center i Punktów Wymiany Ruchu poprzez zapewnienie wydajnych połączeń telekomunikacyjnych dwiema niezależnymi drogami (redundancja). Możliwe będzie również zaawansowane szyfrowanie danych.

Zobacz: Tauron doprowadzi szybki Internet do szkół w południowej Polsce
Zobacz: Wrocław będzie inteligentniejszy dzięki wdrożeniu rozwiązań Internetu Rzeczy przez firmy Tauron i Ericsson

Modernizacja obejmuje rozbudowę sieci DWDM o dziewięć nowych węzłów z rodziny Nokia PSS 1830, a także o rozszerzenie zasięgu geograficznego sieci poprzez dołączenie nowych ringów i lokalizacji. Po rozbudowie sieć będzie składać się z 33 węzłów i będzie wykorzystywać ok. 2100 km światłowodów.

Inwestycja rozbudowy sieci DWDM zakończy się do końca II kwartału 2020. Wykonawcą jest spółka Excelter, partner firmy Nokia.

Tauron uczestniczy w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, którego celem jest likwidacja wykluczenia cyfrowego i tzw. białych plam bez zasięgu. W 2018 spółka otrzymała dofinansowanie na rozbudowę sieci światłowodowej na terenie siedmiu regionów w południowej Polsce.

Technologie optyczne, takie jak DWDM (ang. Dense Wavelength Division Multiplexing) pozwalają firmom telekomunikacyjnym na zwiększenie przepływności w sieciach optycznych. System DWDM umożliwia zastosowanie wielu fal optycznych o różnych długościach w jednym włóknie światłowodowym. Zastosowanie systemu DWDM pozwala na realizację najbardziej wymagających usług teletransmisyjnych.

Zobacz: Ruch w światłowodach Moico większy o 20 proc. przez koronawirusa
Zobacz: Światłowód Orange: UKE określił nowe stawki za utrzymanie łącza

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Tauron (infografika)

Źródło tekstu: Tauron

Przewiń w dół do następnego wpisu