DAJ CYNK

Rynek chmurowy w Polsce według IDC

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 4617

IDC opublikowało coroczny raport dotyczący rynku chmury obliczeniowej w Polsce. Według prognoz, wydatki na usługi w chmurze do 2023 roku będą wzrastać w tempie 15,7% rocznie.

W 2018 roku usługi w chmurze stanowiły jeden z najbardziej dynamicznych obszarów polskiego rynku IT, rosnąc dużo szybciej niż tradycyjne obszary usług IT. Wydatki na chmurę publiczną i prywatną w Polsce wyniosły w ubiegłym roku 325,52 mln dolarów, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 26,6%. Dominującą rolę na polskim rynku usług w chmurze pełni chmura publiczna (91,9%). Wydatki na publiczne usługi w chmurze wzrosły o 27,3%, do 299,15 mln dolarów. W rynku chmury publicznej największy udział w 2018 roku miała kategoria oprogramowanie jako usługa (SaaS, 64,8%), następnie infrastruktura jako usługa (IaaS, 22,5%), a także platforma jako usługa (PaaS, 12,7%).

Zobacz: Badanie IBM: 78% Polaków deklaruje znajomość usług w chmurze
Zobacz: Huawei chce by 5G i usługi chmurowe trafiły na kolej

- Hybrydyzacja technologii informatycznych wykorzystywanych przez klientów będzie kontynuowana, a strategie multi-cloud będą odgrywać coraz większą rolę. Popyt na złożone, ale elastyczne środowiska IT będzie rósł. Do tego wszystkiego przyczynią się edge comupting, mikrousługi i funkcje bezserwerowe. Klienci będą potrzebowali stałego doradztwa i pomocy w rozwijaniu i utrzymywaniu złożonych środowisk, na które składają się tradycyjne rozwiązania lokalowe, usługi zlecane przez firmy zewnętrzne oraz usługi w chmurze. Dostawcy będą musieli utrzymywać zespoły ekspertów lub budować silne sieci partnerskie, aby oferować takie usługi.

- powiedziała Ewa Zborowska, analityk IDC

Wiodący gracze, z których większość stanowią firmy globalne, nadal zwiększali swój udział w rynku. Podobny trend obserwuje się na rynkach globalnych, gdzie tzw. h yperscalers, Microsoft, AWS i Google, umacniają swoją pozycję. Według globalnych prognoz, w najbliższych latach udział trzech-czterech największych dostawców rozwiązań w chmurze przekroczy 50% wartości całego rynku chmury publicznej.

- Dla pozostałych graczy oznacza to konieczność bardziej zaciętej walki o klientów lub potrzebę znalezienia niszowej, wyjątkowej oferty, która nie będzie konkurować z ofertą największych dostawców. Druga droga, choć bardzo kusząca, wiąże się jednak z dużym wysiłkiem i ryzykiem.

- dodała Ewa Zborowska

Zobacz: Deutsche Telekom i Microsoft ze strategicznym partnerstwem. Usługi chmurowe dla małych i średnich firm
Zobacz: Partnerstwo Orange i Google. Pomarańczowy operator poszerza ofertę usług chmury publicznej dla biznesu

Popyt na chmurę w poszczególnych branżach

Z punktu widzenia branż, najchętniej po chmurę obliczeniową sięgają firmy produkcyjne, szczególnie z rynku produkcji montażowej, handel detaliczny i hurtowy, firmy z branży usług profesjonalnych oraz telekomunikacja i media. Wciąż obecne są obaw o bezpieczeństwo oraz zgodność z obowiązującymi regulacjami, jednak pomimo tego ubiegły rok przyniósł też nowe projekty w organizacjach administracji publicznej i w firmach branży finansowej. 

Prognozy

Według ostrożnych prognoz IDC, w 2019 roku wydatki na publiczne i prywatne usługi w chmurze w Polsce wzrosną o 16,8% w porównaniu z rokiem 2018. Do 2023 roku wydatki na usługi w chmurze będą rosły w tempie 15,7% rocznie. Rynek będzie nadal zdominowany przez rozwiązania SaaS. Oferta PaaS będzie stopniowo zwiększać swój udział kosztem rynku IaaS. IaaS pozostanie jednak drugim co do wielkości rynkiem chmur w okresie objętym prognozą.

IDC spodziewa się, że ciągły rozwój rynku usług dostępnych w chmurze będzie przyczyniał się do dalszego zainteresowania usługami doradztwa i pomocy ze strony dostawców i ich partnerów.

Zobacz: Rynek smartfonów w Polsce w 2Q2019 według IDC - Samsung ponownie na prowadzeniu
Zobacz: Rynek smartfonów po 2Q2019 według Gartnera. Na podium Samsung, Huawei i Apple

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: IDC

Przewiń w dół do następnego wpisu