DAJ CYNK

Poczta Polska przygotowuje się do świadczenia usługi e-Doręczeń i kupuje drukarki

Dodane przez: msnet

Poczta Polska e-Doręczenia drukarki

Poczta Polska inwestuje ponad milion złotych w drukarki Canon. W ten sposób spółka, jako Operator Wyznaczony, przygotowuje się do świadczenia usługi e-Doręczeń.

22 czerwca 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, zgodnie z którą Poczta Polska od 5 października tego roku uruchomi nowe usługi publiczne. Będą to:

  • publiczna usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) – tzw. usługa zaufania polegającą na wysyłaniu wiadomości między nadawcą i odbiorcą poprzez system teleinformatyczny zaufanej strony trzeciej, który to system zapewnia bezpieczeństwo przesyłki oraz jej integralność (niezmienność od początku do końca trwania usługi); usługa dostępna zarówno dla podmiotów publicznych, jak i podmiotów niepublicznych (obywateli i przedsiębiorców),
  • publiczna usługa hybrydowa (PUH) – usługa polegająca na przyjęciu przesyłki z korespondencją w formie elektronicznej, jej automatycznym wydrukowaniu i zakopertowaniu, a następnie jej przemieszczeniu i doręczeniu w formie papierowej do adresata; nadawcą PUH może być tylko podmiot publiczny.

Zobacz: Usługa e-Doręczeń ruszy po wakacjach. Prezydent podpisał nowelizację
Zobacz: E-doręczenia: list polecony z urzędu dotrze do nas elektronicznie

Nowe usługi świadczone w ramach e-Doręczenia pozwolą zastąpić tradycyjny papierowy list urzędowy pismem wysyłanym w formie elektronicznej. Operator Wyznaczony, którego rolę pełni Poczta Polska, ma zapewnić błyskawiczną i bezpieczną wymianę korespondencji pomiędzy jednostkami administracji państwowej a obywatelami i przedsiębiorcami. W usługach realizowanych w ramach e-Doręczenia będą generowane dowody nadania i odbioru, tak jak w przypadku tradycyjnego listu poleconego. Wdrażanie systemu ma przebiegać etapowo. Od 5 października tego roku możliwe będzie założenie skrzynki do doręczeń elektronicznych. Administracja rządowa oraz instytucje takie jak ZUS, KRUS i NFZ zaczną stosować tę formę komunikacji od 5 lipca 2022 roku. Jednostki samorządu terytorialnego dołączą do e-Doręczenia nieco później – zgodnie z harmonogramem wynikającym z ustawy. Osobom, które z różnych względów nie zdecydują się na w pełni elektroniczną usługę, Poczta zapewni publiczną usługę hybrydową.

Poczta Polska zapewnia, że wydruk przesyłek cyfrowych w ramach publicznej usługi hybrydowej odbywać się będzie w sposób bezpieczny – automatycznie, podobnie jak umieszczenie ich w kopertach przed wysłaniem. Specjalistyczne urządzenia, którymi dysponuje spółka, znajdują się w centrum wydruku, czyli w wydzielonej strefie z ograniczonym dostępem tylko dla osób z odpowiednimi uprawnieniami. Oznacza to, że pracownicy Spółki nie będą mieli wglądu do korespondencji urzędowej.

Zgodnie z Ustawą o doręczeniach elektronicznych, usługi realizowane w ramach e-Doręczenia dla obywateli świadczone są nieodpłatnie.

Jako Operator Wyznaczony realizujący usługi w ramach e-Doręczenia będziemy podlegali niezależnemu audytowi pod kątem świadczenia usług zaufania. Gwarantujemy integralność i bezpieczeństwo korespondencji. Cały ten proces będzie potwierdzany kwalifikowanym znacznikiem czasu. Warto również podkreślić, że gwarantujemy bezpieczeństwo i zachowanie tajemnicy korespondencji także w przypadku publicznej usługi hybrydowej. Cały proces drukowania i kopertowania tej korespondencji będzie odbywał się automatycznie.

– powiedział Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej S.A.

Ośrodki Wydruku i Konfekcjonowania, których infrastruktura technologiczna jest stale rozwijana, stanowią jedno z najistotniejszych ogniw świadczenia publicznej usługi hybrydowej. Sieć ta będzie odpowiedzialna za produkowanie i wprowadzanie do obrotu pocztowego przesyłek przetwarzanych z formy elektronicznej na papierową. Dzięki zakupowi nowych, wysokowydajnych drukarek przemysłowych, ośrodki zyskają możliwość wydruku pełnokolorowego w rozdzielczości 2400x2400 dpi o szybkości 102 stron A4 na minutę. Maksymalne miesięczne obciążenie dla pojedynczego urządzenia to 1,8 mln stron A4. Nowy sprzęt marki Canon pozwoli realizować szybciej i efektywniej zadania związane z drukowaniem i konfekcjonowaniem korespondencji, a także umożliwi poszerzenie oferty spółki na rynku usług wydruku.

W ramach rozwoju usług wydruku i konfekcjonowania oraz odtworzenia parku maszyn w Ośrodkach Wydruku i Konfekcjonowania, Poczta Polska w 2019 roku zainwestowała w wysokowydajne drukarki monochromatyczne. Kontrakt z firmą Canon na dostawę urządzeń oraz obsługę serwisową opiewał wówczas na kwotę 2,4 mln zł netto.

Zobacz: Poczta Polska zachęca do zgłaszania miejsc na automaty paczkowe
Zobacz: Kupujesz na AliExpress? Poczta Polska doliczy 8,50 zł do każdej przesyłki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Poczta Polska

Źródło tekstu: Poczta Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu