DAJ CYNK

Plus rozbudowuje sieć 5G w całej Polsce. W zasięgu znajdzie się 11 milionów mieszkańców naszego kraju

Marian Szutiak

Taryfy, promocje, usługi

Plus 5G cała Polska zasięg 11 milionów

Operator sieci Plus poinformował o planach dotyczących rozbudowy sieci 5G w Polsce. W zasięgu nowej technologii znajdzie się 11 milionów mieszkańców we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz ich okolicach.

W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. Pozwala ona osiągać szybkość pobierania danych z Internetu na do 600 Mb/s. Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń użytkowników sieci i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G, w porównaniu do innych operatorów, zaowocowały decyzją o poszerzeniu zasięgu sieci. Do listy 7 obecnych miast z 5G dołączy kolejnych ponad 150 miejscowości, dzięki czemu łącznie z najszybszego 5G w Polsce będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób.

Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy 5 miast Polski i oto wyniki
Zobacz: Plus na święta: 5G w cenie abonamentu przez całą umowę

Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp. Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G.

– powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu

Rozwój sieci 5G w Plusie – 11 mln osób i ponad 150 miejscowości w zasięgu 5G w 2021 roku

W 2021 roku Plus planuje oferować 5G na ponad 1700 stacjach, we wszystkich obecnych oraz byłych miastach wojewódzkich oraz szeregu innych miejscowości. Tym samym w przyszłym roku z najszybszej sieci 5G 2600 MHz TDD w Polsce będzie mogło korzystać już ponad 11 milionów osób.

Plus 5G wydarzenia

Plus 5G 11 milionów

 

Ponad 700 stacji i 5 mln ludzi w zasięgu jeszcze w listopadzie 2020 roku

Jeszcze w tym miesiącu Plus chce włączyć ponad 700 stacji, zapewniających swoim zasięgiem technologię 5G dla 5 milionów ludzi. Do obecnej listy miast z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia, dołączą między innymi mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych.

Kolejne technologie i częstotliwości

Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie operator obiecuje informować na bieżąco.

Plus 5G najszybsza sieć

Portfolio sprzętów 5G

Sukcesywnie rozbudowywane jest także portfolio sprzętów obsługujących 5G Plusa. W asortymencie dostępne są zarówno modele flagowe, jak też urządzenia ze średniej półki cenowej. W ofercie Plusa w listopadzie będzie już w sumie około 20 smartfonów i routerów. Dzięki temu 5G stanie się bardziej powszechne i dostępne dla szerszego grona odbiorców.

Zobacz: Orange Polska: już 25 modeli urządzeń może korzystać z #hello5G

Plus 5G urządzenia

O technologii 5G 2600 TDD

5G w Plusie jest rozwijane na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Jak chwali się operator, rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Plus 5G 2600 MHz

W przyszłości, wraz z rozwojem sieci 5G, obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

Zobacz: 5G w mniejszych miejscowościach ułatwi dostęp do nowoczesnych technologii
Zobacz: Fałszywe informacje na temat 5G szkodzą gospodarce, lokalnym społecznościom, nam wszystkim... Co tak naprawdę siedzi w 5G?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Plus