DAJ CYNK

G.fast lekiem na problemy ze światłowodem Netii

30.11.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 6690

Ważne 1

0

Netia rozpoczyna oferowanie dostępu do Internetu w technologii G.fast, czyli tzw. FTTB. Kabel światłowodowy dostarcza Internetu do budynku, a dalej płynie za pomocą kabla miedzianego.

G.fast to rozwiązanie, które będzie stosowane w miejscach, w których Netia nie ma zezwolenia na położenie instalacji światłowodowej w budynku. Pomimo powszechnego narzekania na miedź, Internet w tej technologii może pozwalać na pobieranie danych z prędkością do 600 Mb/s.

Rozwiązanie w technologii G.fast (Fast access to subscriber terminals) swoją architekturą i parametrami przypomina najbardziej technologię Gigabit Ethernet (ETTH) w wariancie Fiber to the Building (FTTB), który jest przez ITU uznawany za jedną w podstawowych światłowodowych technologii dostępowych. W obu tych technologiach super-szybkie łącza światłowodowe (w Netii – GPON 2,5 Gb/s) doprowadzane są do przełącznika (w G.fast jest to MDU – Multiple Dwelling Unit), umiejscowionego w piwnicy/garażu. Podłączenia poszczególnych mieszkań realizowane są z wykorzystaniem tego samego, tradycyjnego kabla miedzianego (pętle w długości kilkudziesięciu metrów), który od lat znajduje się w danym budynku i poszczególnych mieszkaniach.

Wyłącznym partnerem technologicznym Netii w zakresie G.fast jest firma Huawei, która dostarcza zarówno urządzenia sieciowe (MDU), jak i komplet urządzeń abonenckich.

Maksymalna przepustowość jaką osiągnęliśmy w obecnej ewolucji technologii G.fast, to 1,12 Gb/s, a trwa już standaryzacja dużo szybszej wersji. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to technologia gigabitowa, podobnie jak – również wdrażana przez Netię – technologia DOCSIS 3.1 w sieciach HFC. – dodał Marcin Palkowski, Dyrektor Obszaru Technologii i Zarządzania Siecią Netia S.A.

 

Źródło tekstu: Netia

Komentarze
Zaloguj się