DAJ CYNK

Właściciel T-Mobile wyłącza w Niemczech 3G, ale zostawi 2G

Mieszko

Taryfy, promocje, usługi

Właściciel T-Mobile wyłącza w Niemczech 3G, ale zostawi 2G

Kiedy operatorzy wyłączą starsze technologie telefonii komórkowej? W czasach rozwoju 5G to pytanie jest zadawane coraz częściej, a niemiecki operator Deutsche Telekom ma już na to odpowiedź. Za rok powie „bye bye 3G”.

Niemiecki operator Deutsche Telekom, do którego należy także T-Mobile Polska, zapowiedział, jakie ma plany dotyczące wyłączenia sieci 3G. Niemcy przestaną z niej korzystać od 30 czerwca 2021 roku, a od tego czasu podstawowym standardem sieci będzie LTE. Jednocześnie DT obiecuje, że najpierw dostarczy 4G w tych rejonach, gdzie dziś LTE nie jest dostępne, za to wykorzystywane jest 3G. Zakresy wykorzystywane w tej chwili na potrzeby 3G, będą sukcesywnie przeznaczane na nowsze technologie 4G oraz 5G

Zobacz: 5G w Deutsche Telekom obejmuje już 40 mln osób

Deutsche Telekom obiecuje też, że zapewni klientom możliwość wymiany urządzeń na nowsze, jeżeli obsługują one tylko 3G. Wszelkie umowy na usługi automatycznie zostaną przedłużone z uwzględnieniem dostępu do LTE, a użytkownicy nie poniosą z tego powodu żadnych dodatkowych kosztów. Obecnie większość umów z operatorem zakłada wykorzystanie 4G, ale jest też ich pewna liczba, która odnosiła się jeszcze do starszej technologii.   

Zobacz: Niemcy mają dostęp do sieci LTE, ale wielu z nich nadal korzysta z 3G

W nowych umowach pojawią od razu również zapisy pozwalające klientom korzystać z 5G. Sieć najnowszej generacji jest dla Deutsche Telekom najważniejszą technologią, która ma być rozwijana w kolejnych latach. Co jednak istotne, wciąż będzie działała sieć 2G, która u tego operatora obejmuje 99 procent populacji Niemiec. Rozmowy w DT prowadzone będą więc w standardzie 2G albo też przez 4G w VoLTE, co jest opcją rekomendowaną przez operatora, dostępną we wszystkich taryfach oraz już całkiem bezpłatną.

Zobacz: Niemcy: Vodafone planuje wyłączyć sieć 3G w 2020 roku

Wcześniej podobną decyzję o wyłączeniu 3G podjęła w Niemczech sieć Vodafone, a termin tej operacji ostatecznie ustalony został również na 30 czerwca 2021 roku, choć miało to nastąpić już w 2020 r. Kolejne wyłączenie 3G obejmie także holenderski oddział Vodafone. Inna sieć, działająca w Niemczech, Telefonica Deutschland, zapowiada podobne działania dopiero od 31 grudnia 2022 roku.

W Polsce temat zaistniał ostatnio dzięki mglistym przewidywaniom Playa, który przy okazji szacunków wymiany sprzętu Huaweia stwierdził, że wyłączy 2G i 3G w ciągu 7 lat.   

Zobacz: Play bez Huaweia? Pozbycie się chińskiej marki tańsze niż szacowano
Zobacz: Heyah 01: miesiąc odbijasz się od BOK, miesiąc próbujesz stąd uciec

Ankieta
60%
12%
6%
21%
2%

Wszystkich głosujących: 1210

Źródło ankiety: Właściciel T-Mobile wyłącza w Niemczech 3G, ale zostawi 2G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Deutsche Telekom

Źródło tekstu: Deutsche Telekom

Przewiń w dół do następnego wpisu