DAJ CYNK

Asystent Google już dostępny po polsku. Wdrożenie potrwa kilka tygodni

16.01.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 10726

Ważne 1

0

Polski oddział Google poinformował o zakończeniu wielomiesięcznych prac nad polską wersją Asystenta Google. Nie od razu każdy będzie mógł z niego skorzystać, a proces wdrożenia potrwa kilka tygodni.

Dla kogo Asystent Google?

Asystent Google będzie, przynajmniej na razie, dostępny dla posiadaczy smartfonów z Androidem i iOS oraz słuchawek z wbudowanym Asystentem. W przypadku smartfonów wymagany jest Android w wersji 5.0 lub nowszej, a cały proces aktualizacji dla wszystkich urządzeń potrwa kilka tygodni.

Z Asystenta Google mogą też skorzystać posiadacze urządzeń z iOS. Wystarczy zainstalować aplikację o tej samej nazwie.

Zobacz: Asystent Google niedługo będzie dostępny na miliardzie urządzeń

Jak korzystać?

Aby zacząć korzystać z Asystenta Google należy powiedzieć Ok! Google, przytrzymać przycisk Home lub wcisnąć dedykowany przycisk na obudowie smartfonu lub słuchawek, jeśli oczywiście urządzenie jest w niego wyposażone. Jeśli nasze konto otrzymało już aktualizację, to na ekranie zobaczymy instrukcję korzystania z Asystenta oraz przykłady jego wykorzystania. Jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości komunikowania się z nim głosowo, to komendy i pytania można też wpisywać ręcznie.

Warto pamiętać, że Asystent Google jest aktualizowany dla danego konta, a nie urządzenia. Dlatego też jeśli korzystamy z tego samego konta na kilku urządzeniach, to nie ma sensu sprawdzać na każdym z nich, czy Asystent już działa (sprawdziłem, potwierdzam).

Zobacz: Asystent Google po polsku wystartuje po północy. Jego dzisiejsza oficjalna prezentacja została odwołana z powodu ostatnich wydarzeń w Gdańsku

Co potrafi Asystent Google?

Asystent Google pozwala na głosowe wyszukiwanie informacji, sterowanie funkcjami smartfonu oraz innych inteligentnych urządzeń. Możemy np. spytać o pogodę, wysłać wiadomość, uruchomić telewizor, odkurzacz, funkcję w lodówce lub pralce, czy dodać coś do listy zakupów lub kalendarza.

Dodatkowo Asystent otrzymał wiedzę na temat polskiej kultury oraz zwyczajów. Jak informuje Google:

Możecie zapytać go na przykład o informacje związane z polskimi dziełami: Kto grał w Zimnej wojnie? lub Kto napisał Pana Tadeusza?, odnieść się do klasyki polskiego filmu i zaśpiewać OK Google, łubu dubu łubu dubu lub dowiedzieć się więcej o gustach Asystenta, pytając go np. o ulubionego muzyka by dowiedzieć się, że Było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu. Możecie również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce (Powiedz mi ciekawostkę o Polsce).

Asystent Google w firmach

Dzięki platformie Actions on Google, z Asystenta będą mogły korzystać polskie firmy, które dzięki niemu będą mogły być bliżej klientów. Wykorzystanie rozwiązania zapowiedziały już Play oraz eSky. Zadając pytanie Ok! Google, zapytaj Play co nowego? będziemy mogli poznać nowe usługi operatora. W przyszłości powinniśmy zobaczyć też propozycje innych firm. Ciekawe może wyglądać możliwość połączenia Asystenta z Maxem, sztuczną inteligencją Orange. Z naszych informacji wynika, że takie rozwiązanie było już rozważane.

Zobacz: Orange uruchomił na infolinii sztuczną inteligencję

Źródło zdjęć: Google

Źródło tekstu: Google; wł

Komentarze
Zaloguj się