DAJ CYNK

Wodoszczelnych Xperii lepiej nie używać pod wodą

01.09.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 138

Ważne 4

1

Przy okazji premier nowych Xperii, których obudowy są wodoszczelne, jak bumerang wraca temat zaleceń producenta. Sony przestrzega przed używaniem ich pod wodą.Przy okazji premier nowych Xperii, których obudowy są wodoszczelne, jak bumerang wraca temat zaleceń producenta. Sony przestrzega przed używaniem ich pod wodą.

Sony Xperia XZ1 oraz XZ1 Compact mają wodoszczelne obudowy zgodnie z normą IP68. Norma ta mówi, że smartfon możemy bez problemu zanurzyć w wodzie na głębokości 1,5 metra przez 30 minut. Na stronach internetowych Sony (podobne zapisy znajdą się zapewne również w kartach gwarancyjnych) możemy przeczytać, że producent nie zaleca całkowitego zanurzania smartfonów w wodzie.

Jak informuje Sony, nie musimy obawiać się używania smartfonów podczas padającego deszczu, a w przypadku zabrudzenia obudowy bez stresu możemy wrzucić ją pod kran i umyć strumieniem wody. Ale już całkowitego zanurzenia urządzenia powinniśmy unikać. Z czego to wynika?

Wszystkie testy sprawdzające normy takie jak IP są wykonywane w laboratoryjnych, ściśle określonych warunkach. Obudowa smartfonu będzie poddawana zupełnie innym siłom w przypadku zanurzenia go w wiadrze z wodą, niż w przypadku wrzucenia go do morza, czy jeziora. Woda będzie miała np. inne PH lub poziom zasolenia, a na urządzenie będzie działać zupełnie inne ciśnienie. Podobnie w przypadku zalania sokiem lub alkoholem.

Sony przestrzega również przed zbyt szybkim podłączeniem słuchawek lub kabla ładowania do nieosłoniętych portów niedługo po zanurzeniu smartfonu. Najpierw trzeba upewnić się, że zostały one dokładnie wysuszone.

Źródło tekstu: Sony; wł

Komentarze
Zaloguj się